Szwajcaria kusi zarobkami
Szwajcaria to jeden z najzamożniejszych krajów świata. Od 1 maja szwajcarski rynek pracy otworzył się dla obywateli państw, które dołączyły do Unii Europejskiej w 2004 roku, w tym dla Polaków. Jak Szwajcarzy przyjmą napływ cudzoziemców?
2014-05-09, 17:38
Posłuchaj
– Szwajcaria jest kilka razy mniejsza od Polski. Dodatkowo, ponad 60 procent tego kraju stanowią góry. Pokazuje to, że w tym kraju nie ma miejsca na wielki napływ cudzoziemców. Zwłaszcza, że osób innej narodowości jest w Szwajcarii już bardzo dużo – tłumaczyła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Szymańska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Dla kogo praca?
Emigranci z Polski często pracują jako pracownicy fizyczni. Według ekspertów nie inaczej będzie w przypadku osiedlenia się w Szwajcarii. Oferta dla polskich pracowników jest atrakcyjna, tym bardziej że płaca minimalna w Szwajcarii wynosi około 4 tysięcy franków.
– Szwajcarzy poszukują wykwalifikowanych robotników i rzemieślników – spawaczy, hydraulików i kelnerów. Jednak w Szwajcarii znajdą też pracę ludzie wysoko wyspecjalizowani, wykształceni – mówił Zbigniew Żurek z Business Centre Club.
Zbigniew Żurek, podkreślał też, że szwajcarski rynek pracy – ze względu na niewielkie rozmiary państwa – jest ograniczony i mimo wysokich zarobków nie należy się spodziewać masowej emigracji do tego kraju.
REKLAMA
O doświadczeniach związanych z pracą w Szwajcarii w Polskim Radiu 24 rozmawialiśmy także z Bartłomiejem Rędziakiem, który od dwóch lat pracuje w szwajcarskiej firmie w Bazylei.
PR24/MP
REKLAMA