Miliardy do mądrego wydania
W latach 2014-2020 z budżetu Unii Europejskiej do Polski popłynie 119,5 miliarda euro i pozostaniemy największym beneficjentem funduszy europejskich we Wspólnocie. Wiemy już, na co zostaną przeznaczone pieniądze z Brukseli.
2014-05-29, 18:28
Posłuchaj
Dokument określający wykorzystanie środków unijnych na najbliższe lata został przyjęty 23 maja przez Komisję Europejską.
- Choć umowa jest dla nas kluczowa, biorąc pod uwagę pozyskiwanie funduszy unijnych, przeszła bez echa. Na podstawie tego dokumentu zawierane będą umowy operacyjne, które określą, na co konkretnie zostaną wydane pieniądze – mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Polaczkiewicz, ekonomista.
Zgodnie z Umową Partnerstwa z Polską na Politykę Spójności zostanie przeznaczone 82,5 mld euro, na Wspólną Politykę Rolną 32,1 miliarda euro, a na inne programy 5 miliardów euro.
Innowacyjność priorytetem
W latach 2007-2013 środki unijne były przeznaczone w dużej mierze na rozwój infrastruktury. Teraz więcej środków przeznaczonych zostanie na rozwój innowacyjności.
- Niestety, przy budowie dróg zabrakło przemyślanej strategii. Teraz środki zostaną przeznaczone na innowacyjność gospodarki. To istotne, bo Europa musi zacząć rywalizować z ośrodkami innowacyjności w Stanach Zjednoczonych i na Dalekim Wchodzie – dodał dr Polaczkiewicz.
Mniej pieniędzy dla uczelni?
Choć uczelnie nadal będą mogły ubiegać się o środki unijne, uzyskanie wsparcia będzie trudniejsze.
- Wsparcia nie otrzymają już proste działania. Do uzyskania dotacji konieczne będzie stworzenie programów, które nie tylko połączą wiedzę, ale także określą przeznaczenie projektu – zauważył dr Jacek Oleksiejuk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
PR24/MP