Czy czeka nas trzęsienie na rynku walut?
Środowe posiedzenie FOMC oraz czwartkowe referendum niepodległościowe w Szkocji to najważniejsze wydarzenia tego tygodnia, które mogą doprowadzić do sytuacji, w której zmienność na rynkach finansowych będzie wyższa niż dotychczas.
2014-09-16, 18:30
Posłuchaj
Wydarzenia te mogą doprowadzić do zachwiania brytyjskiego funta, euro i franka szwajcarskiego a także polskiej złotówki. O kursie naszej waluty decydować będą też dane GUS o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w gospodarce. Zdaniem ekonomistów w sierpniu, w ujęciu, rocznym zatrudnienie zwiększyło się o 0,8 proc. a płace wzrosły o 3,8 proc.
Zdaniem Gościa PR24 sytuacja na polskim rynku pracy powoli się poprawia. Na antenie PR24 Marek Wołos powiedział, że cały czas mamy do czynienia z niewielkim wzrostem zatrudnienia i bardzo małym wzrostem płac. – Można powiedzieć, że obecny wzrost jest rozczarowujący bo wynosi on zaledwie 3,5 proc. Mamy do czynienia z realnym spadkiem cen. Zestawiając wzrost plac z deflacją oznacza to, że realnie rosną nam płace i wynoszą 3, 8. – dodał ekspert.
Sytuacja na polskim rynku
Ekonomiści spodziewają się większej zmienności na rynkach. Ich zdaniem złoty w najbliższych dniach może się poruszać w paśmie 4,18-4,22 za euro.
- Konsumenci w oczekiwaniu na spadek sto procentowych mogą wydawać więcej pieniędzy na konsumpcję. W ostatnich danych dotyczących wzrost krajowego brutto zauważyliśmy, że konsumpcja i wydatki wewnętrzne powoli rosną. Przyczyną tej sytuacji są niskie stopy procentowe. Do większych wydatków zachęca spadek kosztów kredytów na zakupy niż oczekiwania na niższe ceny – wyjaśnił Marek Wołos z Domu Maklerskiego TMS Brokers.
REKLAMA
Zmiany po referendum?
Brytyjskie media donoszą o odpływie kapitału inwestycyjnego z Wielkiej Brytanii przed referendum niepodległościowym w Szkocji. Wielki biznes obawia się rozpadu Wielkiej Brytanii.
- Duża panika wynika z zaskoczenia. Od momentu pojawienia się spekulacji o odłączeniu Szkocji od Wielkiej Brytanii. Biznes bardzo się tego obawia, bo będzie to rodziło ogromny chaos ekonomiczny. Na rynku nastąpił wielki krach. Funt w ciągu kilku dni stracił w relacji do złotego 10 groszy – zaznaczył Gość PR24.
O gospodarczych konsekwencjach potencjalnego odłączenia się Szkocji od Wielkiej Brytanii mówił w Polskim Radiu 24 również Przemysław Kwieciński, ekonomista.
PR24/Paulina Olak
REKLAMA
Polecane
REKLAMA