Spadek stopy bezrobocia

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w sierpniu spadła do 11,7 procent. Miesiąc wcześniej wynosiła 11,8 proc.

2014-09-23, 13:08

Spadek stopy bezrobocia
. Foto: flickr/Saad.Akhtar

Posłuchaj

23.09.14 Monika Fedorczuk: „Na tę ustawę czekał rynek pracy (…)”
+
Dodaj do playlisty

W „Pulsie Gospodarki” o sytuacji na polskim rynku pracy rozmawiali Monika Zaręba, ekspertka organizacji Pracodawcy RP, Monika Fedorczuk, radca w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Piotr Seroczyński, główny ekonomista KUKE S.A.

– Różne wskaźniki pozwalają na umiarkowany optymizm – zwłaszcza że wśród pracodawców od początku roku przeważa tendencja do zatrudnia, a nie zwalniania pracowników. Mimo że przewidywania na czwarty kwartał nie są już tak dobre, to pozytywny trend nadal się utrzymuje – oceniała w Polskim Radiu 24 Monika Zaręba, ekspertka organizacji Pracodawcy RP.

Działania w kwestii zmniejszania bezrobocia prowadzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, czego owocem jest m.in. nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która została przyjęta w ostatnich dniach sierpnia.

– Mam poczucie, że na tę ustawę czekał rynek pracy. Wprowadza ona bowiem nowe instrumenty wspierające zatrudnienie – zwłaszcza wśród młodych ludzi o osoób w wieku 50+ – tłumaczyła Monika Fedorczuk, radca w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Osoby 50+ na rynku pracy

Przedstawicielka Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nadmieniała, że znowelizowana ustawa przewiduje czasowe wspieranie przez Fundusz Pracy wynagrodzeń osób, które ukończyły pięćdziesiąt lat. Taka sytuacja ma wpłynąć pozytywnie na zatrudnianie ludzi z grup 50+ przez pracodawców.

– Wspieranie wynagrodzeń osób z grupy 50+ jest powiązane z obietnicą utrzymania zatrudnienia przez pracodawcę – dodała Monika Fedorczuk.

Łatwiej o pracę dla młodych?

W ostatnim czasie nowelizacji uległa również ustawa o szkolnictwie wyższym. Od tego roku akademickiego studenci kierunków praktycznych mają odbywać obowiązkowe trzymiesięczne praktyki, które mają zwiększyć ich szanse na rynku pracy. Zdaniem Piotra Seroczyńskiego w kontekście obecności młodych ludzi na rynku pracy istotne jest także kształcenie na niższych szczeblach edukacji.

– Edukacja od samego początku powinna się opierać nie tylko na zdobywaniu jak najwyższego wykształcenia i kwalifikacji, ale także na kształceniu kadr obeznanych z techniką i technologiami. Tak, żeby znów można było liczyć na technika i szkoły zawodowy – zaznaczał ekonomista.

REKLAMA

Absolwent szuka pracy

Firmy coraz chętniej zatrudniają, ale w statystykach niemałą rolę odgrywa także emigracja zarobkowa, głównie absolwentów uczelni.

Stopa bezrobocia wśród młodych ludzi w Polsce jest bardzo wysoka i z tego względu decydują się oni na wyjazd za granicę. Absolwenci uczelni jako główny argument emigracji zarobkowej podają brak perspektyw na polskim ryku pracy. Często kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia wynikały z braku doświadczenia zawodowego studenta w momencie wchodzenia na rynek pracy. Sytuacjom tego typu mają zapobiec wchodzące w życie  1 października zmiany w szkolnictwie wyższym.

– Pracodawcy liczą na praktyczne doświadczenie i wprowadzenie obowiązkowych praktyk może być zmianą na lepsze, co zwiększy zatrudnienie wśród młodych ludzi – mówiła w PR24 Magda Sowierszenko, członek zarządu AIESEC Polska.

Zapotrzebowanie na rynku pracy a kierunek studiów

Rynek pracy weryfikuje przydatność określonych kierunków studiów. Z tego względu pojawiają się liczne rankingi, które wskazują pożądane przez pracodawców kierunki edukacji.

REKLAMA

– Kierunki, które są określane mianem tych, które nie gwarantują zatrudnienia, stanowią około 30 proc. wśród wszystkich dostępnych kierunków w ofercie edukacyjnej. Młody człowiek może się faktycznie przekonać, że jego wybór nie wpasowuje się w rynek pracy, ale siedzenie z założonymi rękami nikomu nie pomoże, dlatego poprzez staże i praktyki można próbować zwiększyć szanse na zatrudnienie – wskazywała Gość PR24.

Staż i praktyki szansą na zatrudnienie

Firmy organizują liczne staże i praktyki dla studentów i absolwentów. Dla młodego człowieka jest to szansa na zdobycie niezbędnego doświadczenia zawodowego, a także okazja do nawiązania kontaktów, które w przyszłości mogą poskutkować znalezieniem zatrudnienia.

– Gdy firma mówi, że część stażystów zostaje na umowę o pracę, to zwykle tak się dzieje. Oczywiście nie jest to reguła dla każdego przedsiębiorstwa – powiedziała Magda Sowierszenko.

Zapraszamy do odsłuchania audycji Haliny Lichockiej!

REKLAMA

PR24/MP/GM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej