Wspólne zakupy surowców energetycznych

Nabiera tempa koncepcja budowy wspólnej polityki energetycznej. Ma być odpowiedzią Unii Europejskiej na ewentualność zakłócenia dostaw energii. Pod koniec miesiąca swoje pomysły w tej sprawie zaprezentuje Komisja Europejska.

2015-02-03, 11:56

Wspólne zakupy surowców energetycznych
Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński spotkał się, 2 bm. z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Maroszem Szefczoviczem/fot.PAP/Jakub Kamiński

Posłuchaj

03.02.15 Mateusz Walewski: „Polska musi stać się mniej zależna od dostaw gazu z Rosji. Wówczas Niemcy będą chciały wejść z nami w sojusz energetyczny (…)”
+
Dodaj do playlisty

W projekcie unii energetycznej chodzi m.in. o ograniczenie zależności energetycznej UE i zwiększenie jej bezpieczeństwa energetycznego zarówno w odniesieniu do energii elektrycznej, jak i gazu. Działania w tym zakresie będą połączone z realizacją polityki klimatycznej UE.

Prof. Bartłomiej Nowak z Akademii Leona Koźmińskiego powiedział w Polskim Radiu 24, że ustalenie wspólnej polityki energetycznej może być dużym problemem.

- O wspólnym zakupie gazu i budowie wspólnego rynku mówiło się już od dawna. Odnoszę wrażenie, że projekt wspólnej unii energetycznej może być trudny do ustalenia ze względu na kwestie polityczne i prawne. Zgodnie z traktatem sprawy dotyczące zakupu surowca pozostają w kwestii państw członkowskich. Zatem wspólne zakupy muszą być oparte na jednomyślności – ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Bartłomiej Nowak.

REKLAMA

Bartłomiej
Bartłomiej Nowak/fot.PR24/MS

 

- W tej sprawie bardzo dużą rolę odgrywają argumenty ekonomiczne. Duże znaczenie mają też decyzje podejmowane przez Niemcy. Polska musi stać się mniej zależna od dostaw gazu z Rosji, aby Niemcy zechciały wejść z nami w sojusz energetyczny – dodał Mateusz Walewski z PwC (PricewaterhouseCoopers – przyp. red.).

Mateusz
Mateusz Walewski/fot.PR24/MS

 

REKLAMA

Unia energetyczna dobra dla Polski?

Kolejny gość „Pulsu gospodarki” Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej powiedział, że utworzenie wspólnej unii energetycznej będzie korzystne dla krajów z Europy Środkowowschodniej, w tym Polski.

- Polska podobnie jak Czechy jest uzależniona od rosyjskiego gazu. Kraje naszego regionu nie mają mocnej pozycji negocjacyjnej w kwestii zakupy gazu od Rosji. Dlatego uzyskanie wsparcia ze strony zachodnich państw Unii Europejskiej i utworzenie wspólnej unii energetycznej może być dla nas korzystane – podkreślił Przemysław Ruchlicki.

Przemysław
Przemysław Ruchlicki/fot.PR24/MS
Polska swoją koncepcję zaprezentowała wiosną 2014 r. Zasadniczym postulatem naszego kraju jest to, by przyszła polityka energetyczna Unii skupiła się m.in. na ograniczaniu popytu na energię dzięki zwiększonej efektywności energetycznej i integracji rynku energii oraz na "poszukiwaniu sposobów zwiększania unijnej siły przetargowej".
Goście „Pulsu gospodarki” rozmawiali również o sytuacji ekonomicznej w Rosji oraz o strajkach w

 

REKLAMA

Zapraszamy na audycję Grażyny Raszkowskiej!

Polskie Radio 24/op

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej