Polacy nie chcą energii z węgla?
Węgiel jest obecnie najważniejszym surowcem energetycznym wykorzystywanym nad Wisłą. Jednak dni „czarnego złota” wydają się być policzone. Polacy chcą czystej energii – wynika z raportu „Polacy wobec przemysłu górniczego”.
2015-04-16, 18:01
Posłuchaj
Aż 57 procent Polaków uważa, że w następnych 20 latach gospodarka energetyczna kraju powinna rozwijać się w kierunku odnawialnych źródeł energii. Z drugiej strony, tylko 9 na 100 respondentów opowiada się za rozwijaniem energetyki opartej na węglu.
– Polacy nie widzą przyszłości w węglu. Zdaniem społeczeństwa, nasza energetyka powinna być oparta na odnawialnych źródłach energii. Co ciekawe, tylko 5 proc. badanych wskazywało na to, że naszą przyszłością powinny być takie surowce, jak ropa naftowa i gaz ziemny. To oznacza, że jesteśmy nastawieni modernizacyjnie, jeśli chodzi o sektor energetyczny – komentował w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Księżopolski z Ośrodka Analiz Politologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Według raportu, najważniejszymi dla Polaków aspektami działalności sektora energetycznego są takie czynniki, jak cena energii i bezpieczeństwo energetyczne kraju. Wskazywało na to 84 proc. respondentów. Niewiele mniej ankietowanych – 74 proc. – uznaje, że istotna w tym kontekście jest kwestia emisji szkodliwych substancji, wydzielanych podczas spalania węgla.
– Społeczeństwo zauważa, że energetyka oparta na węglu niesie za sobą zagrożenia związane ze zdrowiem. Polacy chcą mieć czyste powietrze – oceniał w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki.
REKLAMA
Badanie „Polacy wobec przemysłu górniczego” zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 801 dorosłych Polaków w dniach 10.02-3.03.2015 roku. Raport przygotował Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej CEM.
Polskie Radio 24/mp
Polecane
REKLAMA