Kreatywna księgowość zagranicznych firm

Zagraniczne firmy nie płacą podatków w Polsce. – Dwadzieścia kilka tysięcy przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym działających nad Wisłą w roku 2013 nie zadeklarowała żadnego zysku. To prawie połowa z tego typu firm. Może to doprowadzić do paradoksalnych wniosków, że kapitał zagraniczny działa w Polsce charytatywnie. Tutaj należy doszukiwać się innych powodów – powiedział w Polskim Radiu 24 Filip Konopczyński z Fundacji Kaleckiego.

2015-04-20, 17:57

Kreatywna księgowość zagranicznych firm
Wyprowadzanie kapitału do rajów podatkowych to obecnie jeden z poważniejszych problemów światowej gospodarki/fot.alvarez/istockphoto.com

Posłuchaj

20.04.15 Filip Konopczyński: „Cała światowa polityka gospodarcza stoi przed dużym wyzwaniem, ponieważ coraz więcej kapitału i zysków ucieka do rajów podatkowych (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Z danych GUS wynika, że z roku na rok coraz mniej przedsiębiorstw zagranicznych wykazuje zysk brutto. Przykładowo w 2013 zysk brutto wykazało 49,7 proc. a rok wcześniej 50,9 proc. firm z kapitałem zagranicznym.

– Można podać przykłady takich rozwiązań gospodarczych, które w ramach gry na wspólnych zasadach faworyzują pewny rodzaj podmiotów gospodarczych. W wielu przypadkach są to podmioty zagraniczne – mówił gość Polskiego Radia 24.

Efektywna stawka podatku CIT dla podmiotów z kapitałem zagranicznym wynosi około 15 procent, czyli jest niższa od efektywnej stawki CIT dla całej gospodarki, która wynosi 17,4 procent. Nominalna stawka podatku CIT w Polsce wynosi 19 procent.

Z Filipem Konopczyńskim rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

REKLAMA

Polskie Radio 24/dds

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej