"Są sieci handlowe, które nigdy nie zapłaciły ani grosza podatku dochodowego"

Ze spekulacji medialnych wynika, że Ministerstwo Finansów straciło zapał do podatku handlowego. O plusach i minusach takiej daniny mówili w Pulsie Gospodarki prof. Elżbieta Mączyńska (Towarzystwo Ekonomiczne, Szkoła Głowna Handlowa), Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza) i Rafał Sadoch (DM mBanku).

2016-10-06, 11:25

"Są sieci handlowe, które nigdy nie zapłaciły ani grosza podatku dochodowego"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/.Martin.

Posłuchaj

06.10.16 24 Puls Gospodarki. Goście: prof. Elżbieta Mączyńska (PTE, SGH), Przemysław Ruchlicki (KIG), Rafał Sadoch (DM mBanku).
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej, niezależnie od tego, czy nowy podatek handlowy zostanie wdrożony w życie czy nie, problem polegający na tym, że przedsiębiorstwa globalne mają coraz większe możliwości optymalizowania swoich obciążeń podatkowych, czyli płacenia możliwie mało, pozostanie.

Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): prof. Elżbieta Mączyńska, Przemysław Ruchlicki i Rafał Sadoch, foto: PR24 Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): prof. Elżbieta Mączyńska, Przemysław Ruchlicki i Rafał Sadoch, foto: PR24

– Polska to kraj, który najbardziej ucierpiał na „optymalizacji” podatkowej. Są sieci handlowe, które nigdy nie zapłaciły ani gorsza podatku dochodowego – podawał to były minister Szałamacha, ale nie podawał nazw tych przedsiębiorstw – powiedziała prof. Mączyńska.

Swój sprzeciw wobec podatku handlowego wyraziła Bruksela. Przemysław Ruchlicki nie jest zaskoczony reakcją Komisji Europejskiej.

– Jakby posłowie PiS nie chcieli, nie da się opodatkować tylko zagranicznego kapitału w handlu bez ostrej reakcji KE. Mam nadzieję, że temat zostanie zamknięty i nie wróci – mówił Przemysław Ruchlicki.

Rafał Sadoch podkreślał, że patrząc na i tak dużą napiętość budżetu państwa w 2017 roku, ubytek rzędu miliarda z podatku handlowego w krótkim okresie nie będzie problemem.

– Musimy mieć jednak świadomość, że mamy do czynienia z trwałym i systematycznym wzrostem wydatków, których źródła finansowania się rozmywają – mówił Sadoch.

W programie była również mowa m.in. o obniżeniu prognoz Banku Światowego wzrostu gospodarczego dla Polski, rosnącej liczbie upadłości polskich firm i tworzeniu przez PGNIG własnego towarzystwa ubezpieczeń. 

Audycję prowadziła Sylwia Zadrożna.

Słuchajcie innych audycji z cyklu Puls Gospodarki

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 06.10.2016

Godzina emisji: 10.17

 

Polecane

Wróć do strony głównej