Prezydent Duda w Szwecji o gazociągu OPAL

- Prezydent przedstawi naszą negatywną opinię dotyczącą ostatnich decyzji Komisji Europejskiej w kwestii gazociągu OPAL, który de facto oddawany jest w dużą dyspozycję Gazpromu - zapowiedział sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski. O gazociągu OPAL i Nord Stream, w kontekście trwającej w Szwecji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy, mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Jakub Kajmowicz (Defence24.pl).

2016-11-30, 16:05

Prezydent Duda w Szwecji o gazociągu OPAL
Prezydent Andrzej Duda . Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

30.11.16 Jakub Kajmowicz o gazociągu OPAL i Nord Stream
+
Dodaj do playlisty

OPAL to gazociąg przesyłowy biegnący na terenie Niemiec, który stanowi lądowe przedłużenie gazociągu Nord Stream 1. Pod koniec października KE zezwoliła rosyjskiemu Gazpromowi na zwiększenie wykorzystania gazociągu OPAL. Zgodnie z zapowiedziami planowane jest zwiększenie dostępu Gazpromu do zdolności przesyłowych gazociągiem OPAL do poziomu 80 proc.

Zdaniem Krzysztofa Szczerskiego ostatnie decyzje Komisji Europejskiej w kwestii gazociągu OPAL, tworzą „kolejny korytarz dostępu monopolisty gazowego jakim jest Gazprom, do infrastruktury energetycznej UE i pokazują, że realizacja realnej dywersyfikacji rynku gazu w Europie oddala się, a nie przybliża”.


Jakub Kajmowicz; Foto: PR24/AK Jakub Kajmowicz; Foto: PR24/AK

Jak zaznaczył Jakub Kajmowicz, wizyta prezydenta w Szwecji ma duże znaczenie, ponieważ „Szwedzi coraz bardziej otwarcie wypowiadają się krytycznie na temat rurociągu Nord Stream”.

- Sztokholm coraz wyraźniej opowiada się przeciw gazociągowi Nord Stream i wysyła sygnały, że może być gotów do uczestniczenia w koalicji wewnątrzeuropejskiej i chce, by ta sprawa została przeniesiona na grunt polityczny – wyjaśnił gość.

REKLAMA

Dodał, że „jest to bardzo ważne, ponieważ Rosjanie, Niemcy i koncerny zaangażowane w budowę Nord Stream 2 przekonują, że jest to przedsięwzięcie stricte ekonomiczne”. - Szwedzi i Polacy domagają się natomiast, by było to traktowane jako przedsięwzięcie natury geopolitycznej – podsumował Kajmowicz.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

REKLAMA

__________________ 

Data emisji: 30.11.16

Godzina emisji: 15:18

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej