Duński model pracy. Wzór naśladowania dla Polski?

Czym jest flexicurity i czy duński rynek pracy jest wzorem do naśladowania dla Polski? Gościem Polskiego Radia 24 była Sylwia Daniłowska z Fundacji Naukowej Norden Centrum.

2016-12-05, 14:54

Duński model pracy. Wzór naśladowania dla Polski?
Wzajemne zaufanie pracownika i pracodawcy jest bardzo istotnym elementem duńskiego modelu. Foto: StartupStockPhotos/flickr

Posłuchaj

03.12.2016 Flexicurity - duński rynek pracy
+
Dodaj do playlisty

W ostatnich latach w Europie, wrosło zainteresowanie duńskim „modelem” elastycznego bezpieczeństwa (flexicurity) na rynku pracy. - Flexicurity to konstrukt, zawierający konkretne rozwiązania, które od lat sprawdzają się w Danii i na które pożądliwie patrzy Unia Europejska.

Projekt polega na rekompensowaniu dużej elastyczności rynku pracy przez rozbudowany i hojny system socjalny - tłumaczyła Sylwia Daniłowska.

Jak podkreśliła ekspertka, duński rynek pracy nie ogranicza się do elastycznych form zatrudnienia, ale daje także możliwość wyboru formy i sposobu wykonywania pracy. – W Polsce elastyczność kojarzy się niestety z niską podstawą etatową, umowami śmieciowymi i obniżoną jakością pracy – zauważyła Sylwia Daniłowska.

Tymczasem duński model zatrudnienia, nie wiąże się z gorszymi warunkami na stanowisku, ani niższym wynagrodzeniem. - Kobiety wykorzystują to np. do godzenia swoich obowiązków zawodowych z domowymi i nawet jeżeli stracą zatrudnienie to w okresie, w którym będą poza rynkiem pracy wspierać ich będzie rozbudowany system socjalny – dodała ekspertka.

REKLAMA

Zdaniem Sylwii Daniłowskiej, system socjalny nie zastępuje aktywności na rynku pracy, a jedynie rekompensuje utracone dochody podczas poszukiwania innego zajęcia. – Nie trzeba przy tym Duńczyków zachęcać do aktywności zawodowej – dodała.

Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.

Radio 24/kawa

____________________

REKLAMA

Data emisji: 03.12.2016

Godzina emisji: 16.30

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej