2017 rokiem pracownika. Najważniejsze zmiany na rynku
Minimalna stawka godzinowa dla osób wykonujących pracę na podstawie określonych umów zlecenia, podniesienie płacy minimalnej do 2 tys. zł brutto oraz nieuzależnianie minimalnego wynagrodzenia od stażu pracy. To najważniejsze zmiany dotyczące rynku pracy w 2017 roku. O nowych rozwiązaniach mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Surdykowska z NSZZ "Solidarność".
2017-01-04, 17:35
Posłuchaj
Gość wskazywała, że 2017 można nazwać rokiem pracownika przede wszystkim, dzięki niskiej stopie bezrobocia. – Nie należy się jednak spodziewać jej dalszego obniżania. Są problemy związane z małą mobilnością Polaków – zaznaczyła.
Barbara Surdykowska podkreślała, że problemem wydaje się także brak poziomu rokowań zbiorowych. – Mamy niską liczbę pracowników, objętych zbiorowymi układami pracy. Nie ma innego mechanizmu oddziaływania na strukturę płac. Rząd nie ma wpływu na pracodawców, jeśli nie wpływamy zbiorowo – tłumaczyła.
Gość odniosła się również do planów zmian emerytalnych oraz ozusowania umów o dzieło. – To spotyka się z dużym zrozumieniem związków. Chcemy, by w każdym wypadku była odprowadzana składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, co będzie wpływało na naszą emeryturę – mówiła Surdykowska. Dodała, że chodzi o to, by zmniejszać pozapłacowe koszty pracy.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/ip
Data emisji: 04.01.2017
Godzina emisji: 16:35
REKLAMA
Polecane
REKLAMA