Agencje ratingowe Moody's i Fitch mają opublikować swoje oceny wiarygodności polskiej gospodarki

Agencje ratingowe mają wydać swoją opinię o polskiej wiarygodności kredytowej w piątkowy wieczór. – Są podstawy ku temu, by ocena nie uległa pogorszeniu. Bank Światowy ocenia, że wzrost gospodarczy przekroczy w Polsce 3 proc. – wiele krajów marzy o taki wyniku – mówiła o ratingu Polski w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Marek Zuber, ekonomista.

2017-01-13, 21:07

Agencje ratingowe Moody's i Fitch mają opublikować swoje oceny wiarygodności polskiej gospodarki
Moody's Investors Service informowało w listopadzie ub.r., że obniżenie wieku emerytalnego jest czynnikiem negatywnym dla ratingu suwerennego Polski . Foto: flickr/nymag

Posłuchaj

13.01.2017 prof. Elżbieta Mączyńska: im większe ryzyko, tym większe odsetki, a wobec tego koszt zadłużania się rośnie
+
Dodaj do playlisty

Profesor Elżbieta Mączyńska mówiła, że trudno jest przewidzieć oceny agencji ratingowych, ponieważ „często zaskakiwały i myliły się w swoich ocenach”. - Najbardziej krytyczną sytuację agencje ratingowe miały podczas kryzysu z 2008 roku, gdy upadał bank Lehman Brothers w USA. To prywatne instytucje, które otrzymują wynagrodzenia za swoje oceny i nie zawsze te oceny są trafne. Dyskutuje się obecnie jak powinny funkcjonować agencje ratingowe, by stopień obiektywizacji ich ocen uległ zwiększeniu – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przybliżała czym zajmuje się agencja ratingowa. – Mają one za zadanie ocenę papierów wartościowych. Jeśli ocena jest niekorzystna, to kraj, który się zadłuża zagranicą tak jak Polska, musi płacić wyższe odsetki, ponieważ uznawane jest, że ryzyko pożyczania takiemu krajowi jest większe. Im większe ryzyko, tym większe odsetki, a wobec tego koszt zadłużania się rośnie – mówiła prof. Mączyńska.

Według Marka Zubera sytuacja polityczna w kraju może wpłynąć na ocenę ratingu Polski. - Na dzisiaj trudno powiedzieć, by polskie finanse publiczne były w jakimś dramatycznej sytuacji. Jednak im więcej mówi się na temat tego, że w Polsce dzieje się źle, tym bardziej wpływa to na decyzje tych ludzi, którzy też czytają gazety i oglądają telewizje. Nie tylko twarde dane, ale i odczucia analityków mają wpływ na ocenę końcową – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem audycji była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/kk

Więcej Gospodarki w Polskim Radiu 24

Data emisji: 13.01.2017

Godzina emisji: 20:09


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej