Dziś mijają 2 lata od uwolnienia kursu franka szwajcarskiego. Prognozy dla frankowiczów
Dwa lata temu Bank Szwajcarski zaprzestał obrony minimalnego kursu wymiany euro na franka. Skutki tej decyzji frankowicze odczuwają do dziś. Rekomendacje dotyczące rozwiązania problemu kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich powinniśmy poznać do końca marca.
2017-01-14, 18:40
Posłuchaj
Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński zdradził pierwsze szczegóły planu. Powiedział m. in. że banki nie unikną pewnych kosztów finansowych. – Te obciążenia kapitałowe są zapowiedziane od początku w ramach różnego rodzaju regulacji, które skłonią banki komercyjne do tego, żeby dobrowolnie z kredytobiorcami ustalały rytm i tempo oraz warunki przewalutowania – powiedział prezes NBP.
Zaprzestanie obrony minimalnego kursu wymiany euro na franka dwa lata temu doprowadziło do znacznego podrożenia szwajcarskiej waluty. Od początku tego roku kurs franka utrzymuje się powyżej 4 złotych. Ekonomista Banku Zachodniego WBK Piotr Bielski prognozował, że w najbliższych miesiącach cena szwajcarskiej waluty pozostanie na poziomie zbliżonym do obecnego.
- W pierwszym okresie tego roku złoty nie będzie najsilniejszą walutą. Dzieje się tak pod wpływem tego, że dane spływające z gospodarki nie są najlepsze i atmosfera na rynkach nie sprzyja umocnieniu polskiej waluty. Mam nadzieję, że w drugiej połowie roku sytuacja będzie trochę bardziej sprzyjająca dla frankowiczów – przewidywał ekonomista.
Relacja Arkadiusza Augustyniaka.
REKLAMA
_
Polskie Radio 24/kk
Więcej Gospodarki w Polskim Radiu 24
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 14.01.2017
Godzina emisji: 08:33
Polecane
REKLAMA