Związki pilnują stawek godzinowych

Za pośrednictwem NSZZ „Solidarność” do Państwowej Inspekcji Pracy trafiło już blisko 300 skarg na firmy, które naruszają przepisy o 13-złotowej minimalnej stawce godzinowej. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Marek Lewandowski z NSZZ „Solidarność”.

2017-02-27, 14:40

Związki pilnują stawek godzinowych
mat. ilustracyjne. Foto: pixabay/gosiak1980

Posłuchaj

27.02.17 Marek Lewandowski o egzekwowaniu 13-złotowej minimalnej stawki godzinowej.
+
Dodaj do playlisty

Sojusz związków zawodowych i PIP w sprawie minimalnej stawki godzinowej przynosi pierwsze efekty. Zatrudnieni chętnie bowiem zgłaszają związkowcom przypadki niepłacenia lub zaniżania 13-złotowego minimum dla zlecenio- i usługobiorców.

To efekt wspólnej akcji NSZZ „Solidarność” i inspekcji pracy pt. „13 zł... i nie kombinuj”. Skargi dotyczą zróżnicowanych sytuacji, np. niepłacenia 13 zł brutto, potrącania wątpliwych kar umownych z pensji czy zaniżania liczby przepracowanych godzin.

- Nowa, 13-złotowa stawka obowiązuje i szacujemy, że w 85 proc. została ona bardzo pozytywnie przyjęta. Niestety istnieje też kilkunastoprocentowy margines i co - o zgrozo - szczególnie żenujące to fakt, że przypadki te dotyczą często zamówień publicznych – podkreślił Marek Lewandowski.

Gość dodał, że na zmianę szczególnie pozytywnie zareagowały większe firmy. - Problem jest w całej chmarze małych firm ochroniarskich, sprzątających, gastronomicznych i drobnego handlu szczególnie na terenie galerii handlowych – wyliczał.

REKLAMA

Lewandowski odniósł się także do celu akcji. - Przesłanką zorganizowania akcji „13 zł… i nie kombinuj” było to, by wszystkie te przypadki skontrolować, nagłośnić i by zebrać materiał do dalszych prac legislacyjnych – byśmy wraz z Państwową Inspekcją Pracy i naszymi ekspertami mogli w przyszłości zapobiec podobnym problemom – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

REKLAMA

___________________ 

Data emisji: 27.02.17

Godzina emisji: 13:18

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej