PKP ma problem z gruntami
Jak informuje „Rzeczpospolita”, nawet 90 procent gruntów, na których znajduje się infrastruktura kolejowa, może przejść w ręce samorządów. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowali goście Pulsu Gospodarki: Marek Dietl z Instytutu Sobieskiego, Michał Kanownik z ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, Marta Petka-Zagajewska z PKO BP.
2017-03-01, 11:42
Posłuchaj
W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że wszystkie grunty, co do których PKP nie miała udokumentowanego posiadania na dzień 27 maja 1990 roku, przechodzą na mocy prawa na własność samorządów.
![Goście audycji (od lewej): Marta Petka-Zagajewska, Marek Dietl i Michał Kanownik, foto: PR24/PJ](http://static.prsa.pl/images/a015cca7-f919-4fbb-9f7b-d16cdb3c0940.jpg)
Oznacza to, że właścicielami większości terenów, na których są dworce, a także m.in. tory, mogą zostać gminy. To sprawia, że zagrożony jest Krajowy Program Kolejowy, bowiem do otrzymania unijnych dotacji konieczne jest posiadanie gruntów, na których realizowana jest inwestycja.
– To szok, że doszło do takiej sytuacji – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Dietl, który podkreślał przy tym, że jest zbyt szybko, by komentować szeroko całą sprawę. – Orzeczenie NSA pokazuje nasze niedbalstwo. Ktoś kilkanaście lat temu nie zadbał o uregulowanie własności gruntów kolejowych – wskazywał z kolei Michał Kanownik. – Potrzebne jest szybkie działanie, dotyczące regulacji tej kwestii. Każde opóźnienie w realizacji programu grozi bowiem utratą unijnych dotacji. To byłby duży cios dla gospodarki – pointowała Marta Petka-Zagajewska.
Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem Pulsu Gospodarki był Błażej Prośniewski.
Polskie Radio 24/mp
Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
__________________
REKLAMA
Data emisji: 01.03.17
Godzina emisji: 10.15
Polecane
REKLAMA