Unijna polityka klimatyczna uderza w Polskę
Nie udało się zatrzymać niekorzystnej dla Polski reformy systemu handlu emisjami CO2, przegłosowanej w Parlamencie Europejskim. Polityka klimatyczna UE wyraźnie się zaostrza i Warszawie, nawet w najbliższym otoczeniu (Grupa Wyszehradzka) trudno będzie zebrać kraje, które poprą ją w próbie blokowania tych rozwiązań. Dla naszego przemysłu, opartego głównie na węglu, decyzje Unii oznaczają wzrost kosztów produkcji, a co za tym idzie – zmniejszenie konkurencyjności. O unijnej polityce klimatycznej mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
2017-03-03, 17:00
Posłuchaj
Ze strony rządu płyną sugestie, że Polska mogłaby, choćby częściowo, wycofać się ze wspólnotowej polityki klimatycznej. Marcin Roszkowski stwierdził, że obecnie raczej nie jest to możliwe. – Polska jest odosobniona w walce o inną politykę klimatyczną. Oprócz Niemców, którzy czasami zgłaszają polskimi rękami swoje węglowe postulaty, to tak naprawdę jesteśmy odosobnieni. Polskiemu rządowi będzie bardzo trudno, ponieważ polityka klimatyczna Unii Europejskiej wyraźnie się zaostrza, a nie łagodnieje – mówił ekspert.
Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, Unia Europejska jest nieprzejednana w sprawie polityki klimatycznej. – Niemcy i Francja nadają rytm polityce klimatycznej, ponieważ te kraje są dostawcami technologii. W naturalny sposób koszty transformacji systemu elektro-energetycznego i ciepłowniczego spadają na pozostałe kraje – powiedział ekspert Instytutu Jagiellońskiego.
Według Marcina Roszkowskiego ograniczanie emisji w naszej energetyce jest zbyt wolne dla przedstawicieli Unii. – Emisja CO2 to nie tylko energetyka, ale też transport. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii, zmiany nie idą tak szybko, jakby tego chciała Komisja Europejska. Dla Polski jest to bardzo kosztowne i środków finansowych na szybkie zmiany nie ma. W celu ograniczenia emisji, np. z węgla kamiennego czy brunatnego, musielibyśmy nagle rozpocząć inwestycje, chociażby w energetykę atomową. W pakiecie zimowym UE przygotowała dla Polski drogę dochodzenia do niskich emisji, patrząc na to, że Polacy nie bardzo chcą to robić sami z siebie – mówił gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/kk
----------------------------
Data emisji: 03.03.2017
Godzina emisji: 16.35
Polecane
REKLAMA