Polska rezygnuje z 9,2 mld dolarów linii kredytowej MFW

2017-10-16, 10:39

Polska rezygnuje z 9,2 mld dolarów linii kredytowej MFW
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EASTNEWS

„Rezygnujemy z 9,2 mld dolarów linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego” - poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Jak dodał, „Polska gospodarka jest w tak dobrej sytuacji, że możemy to zrobić”. Decyzję wicepremiera komentowali w audycji Rządy Pieniądza ekonomista Marek Zuber, Kazimierz Krupa (Drawbridge) i Jarosław Nowak (Mr Target).

Posłuchaj

16.10.17 Marek Zuber, Kazimierz Krupa i Jarosław Nowak o rezygnacji Polski z linii kredytowej MFW.
+
Dodaj do playlisty

Polska korzysta z dostępu do elastycznej linii kredytowej MFW od 2009 r. kiedy to o przystąpienie do niej wnioskował ówczesny minister finansów Jacek Rostowski. W czasie globalnego kryzysu finansowego oraz w okresie pokryzysowym dostęp do Flexible Credit Line (FCL) przyczyniał się do obniżenia premii za ryzyko na rynkach finansowych, co pozwoliło zmniejszać koszty obsługi zagranicznego zadłużenia.

Jak podkreślił Kazimierz Krupa, jest to kolejna demonstracja siły i dobry, choć niebezpieczny, ruch. - Nigdy nie skorzystaliśmy z tego narzędzia, a ponosimy z tego powodu koszty. Jest to jednak jakieś ubezpieczenie – zaznaczył.

Dodał, że „wykonana przez premiera Morawieckiego demonstracja siły czy pokaz pewności siebie jest niezwykle niebezpieczny”. - Budzi on emocje społeczne, że skoro jest tak dobrze, to dlaczego poszczególne grupy społeczne nie mają dostawać więcej pieniędzy. Ponadto, jest też niebezpieczny na zewnątrz. Nie jesteśmy bowiem tak wielką gospodarką i nie mamy tak wielkich rezerw, by nie mogły nas wysadzić w powietrze dwa średniej wielkości lub jeden większy fundusz hedgingowy działający na świecie. Gdyby taki fundusz uparł się na Polskę, wysadziłby naszą gospodarkę i nasze finanse w kosmos – zaznaczył Krupa.

Z kolei zdaniem Marka Zubera, rezygnacja z linii jest dobrą decyzją. - Nie było nigdy konieczności skorzystania z niej. Choć mieliśmy duże zawirowania, udało się sytuację ustabilizować i sądzę, że fakt, że dopiero teraz z niej rezygnujemy wynikał głównie z sytuacji w strefie euro. Według mnie sytuacja jest na tyle ustabilizowana, że możemy sobie pozwolić na ten ruch. Linia kredytowa MFW kosztuje nas ok. 200 mln zł rocznie – zauważył ekonomista.

Także Jarosław Nowak stwierdził, że „jest to dobra decyzja choć w jakiejś perspektywie możliwe są czarne scenariusze”.

W audycji mowa była także m.in. o większych nakładach na służbę zdrowia.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 16.10.17

Godzina emisji: 9:09

Polecane

Wróć do strony głównej