Polska-Rosja: niełatwe stosunki

Stosunki między Warszawą a Moskwą od wielu lat kształtowane są nie na podstawie aktualnych wydarzeń. Nadrzędną rolę w kreowaniu relacji międzypaństwowych nadal odgrywają trudne karty historii.

2014-07-24, 16:36

Polska-Rosja: niełatwe stosunki
Pomnik upamiętniający Zbrodnię Katyńską, New Jersey. Foto: flickr/Saurabh Thaku

Posłuchaj

24.07.14 Łukasz Wenerski „Nie ma wrogości między zwykłymi obywatelami (…)”
+
Dodaj do playlisty

Napięcia między Rosją a Polską nabierały na sile na przestrzeni wieków. Próby osadzenia Władysława IV Wazy na carskim tronie, czasy zaborów i wreszcie czasy II wojny światowej i okresu „żelaznej kurtyny” to tylko niektóre przykłady polsko-rosyjskich konfliktów.

- Relacje polsko-rosyjskie są skomplikowane między innymi poprzez nieuznawanie przez Moskwę niektórych wydarzeń historycznych, w których Polska była pokrzywdzona. Niemcy przyznali się do swoich win, co pozwoliło na normalizację relacji Warszawy z Berlinem - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Wenerski z Instytutu Spraw Publicznych (www.isp.org.pl).

Władza a obywatele

Kreml w ostatnich latach nie traktuje Polski jako poważnego partnera politycznego. Choć Warszawa aspiruje do odgrywania coraz większej roli w sprawach europejskich, jest często przez Moskwę pomijana.

Mimo wielu nieporozumień w kręgach władz, stosunki między obywatelami Polski i Rosji są neutralne.

REKLAMA

- Nie ma wrogości między zwykłymi obywatelami. Miejmy nadzieję, że obecne wydarzenia nie będą miały wpływu na społeczeństwa Polski i Rosji. Problemem jest to, że tak naprawdę niewiele o sobie wiemy – mimo że przez lata pozostawaliśmy w „bratnim sojuszu” - zauważył Gość PR24.

Łukasz Wenerski podkreślał, że celem obu społeczeństw powinno być wyjście ze stanu neutralności i utworzenie pozytywnych relacji. W niektórych aspektach współpraca polsko-rosyjska już teraz rozwija się coraz lepiej. Mieszkańcy części powiatów północnej Polski mogą podróżować do Obwodu Kaliningradzkiego bez wiz.

- Mamy przykłady dobrej współpracy między krajami – świadczy o tym chociażby przykład małego ruchu granicznego  oceniał Gość PR24.

PR24/MP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej