Polski model samorządu na Ukrainie?

Naczelna Izba Kontroli aktywnie wspiera Ukraińców w reformowaniu administracji. Szef Izby Krzysztof Kwiatkowski przebywał z wizytą w Kijowie, gdzie wziął udział w konferencji inaugurującej reformę ukraińskiej służby cywilnej. Czy polski model samorządu może być wzorem dla Ukrainy?

2014-10-01, 11:33

Polski model samorządu na Ukrainie?
. Foto: PR24/PJ

Posłuchaj

01.10.14 dr Zygmunt Janiec: „Tworzenie obywatelskiego społeczeństwa jest długotrwałym procesem (…)”
+
Dodaj do playlisty

Gość PR24 dr Jacek Oleksiejuk, politolog z Uniwersytet Warszawski zwrócił uwagę na to, że reformy samorządowe w różnych krajach europejskich są przeprowadzane z uwzględnieniem ich specyfiki m.in. tradycji,  kultury i rozwiązań ustrojowych, które są stałe od wielu lat.

Dr
Dr Jacek Oleksiejuk i dr Zygmunt Janiec, foto: PR24/PJ

- Na samorząd terytorialny w Europie wpływają niektóre rozwiązania, które zostały podjęte przez państwa w ramach Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego z 1985 roku. Rozwiązania w niej zapisane wyglądają jak standardy, które  należy wprowadzać w krajach europejskich. Skoro Ukraina pretenduje do rangi państwa europejskiego, to musi dostosować się do wymagań zapisanych w Karcie – podkreślił dr Jacek Oleksiejuk.

 

REKLAMA

Podobnego zdania był dr Zygmunt Janiec z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uczelni Łazarskiego, który uważał, że wszelkie rozwiązania prawne należy przystosować do mentalności i poziomu rozwoju świadomości społecznej.

- Polska i Ukraina mają wiele cech wspólnych. Oba kraje były wiele lat pod wpływem autorytarnego systemu. To przyzwyczaiło społeczeństwo do wykonywania poleceń od górnych a samodzielne myślenie krytyczne było bardzo źle widziane. Tworzenie  obywatelskiego społeczeństwa jest długotrwałym procesem  - zaznaczył dr Zygmunt Janiec.

Eksperci zgodnie podkreślali, że budowanie nowoczesnego, obywatelskiego społeczeństwa wymaga czasu.  Naród obywatelski  sam musi  wytworzyć w sobie postawę obywatelską. Przez 20 lat niepodległości Ukrainy nie wprowadzono tam efektywnego systemu zarządzania państwem.

- Cały proces legislacyjny musi być dostosowany pod względem prawnym. Samorząd terytorialny jest w państwach demokratycznych  europejskich wpisany  do konstytucji , bo to zapewnia samodzielność i bezpieczeństwo funkcjonowania organów na tym szczeblu – mówił w PR24 dr Jacek Oleksiejuk.

REKLAMA

- W tej sytuacji należy przygotować cały pakiet rozwiązań prawnych. Kontakty z Polską, czy Unią Europejską są bardzo potrzebne i ważne dla Ukrainy. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko mechanizm prawny, ale  również mechanizm przekazywania wiedzy i informacji jest niezwykle istotny. Najważniejsze jest to,  aby  wiedza dotarła do jak największego grona ukraińskich odbiorców – podsumował dr Zygmunt Janiec.

 

PR24/Paulina Olak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej