"Deklaracja Rzymska to postanowienie noworoczne, które szybko zderzy się z rzeczywistością"

- Deklaracja ma znaczenie symboliczne. Mamy przełomowy moment, ponieważ zaczyna się Brexit i ta deklaracja sankcjonuje stan faktyczny. Z drugiej strony są tendencje odśrodkowe i spór o przyszły kształt UE. Deklaracja to próba określenia ram funkcjonowania Unii w najbliższych latach. Dość ogólnikowa i pozbawiona szczegółów, ale kierunek, który został tam zarysowany nie zaognia konfliktów i daje nadzieję, że UE przetrwa – tak skomentował unijny szczyt w Rzymie Anna Sarzyńska (wPolityce.pl). Gościem audycji był też Mikołaj Wójcik (Fakt).

2017-03-26, 10:36

"Deklaracja Rzymska to postanowienie noworoczne, które szybko zderzy się z rzeczywistością"
Przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej oraz przedstawiciele unijnych instytucji przyjęli Deklaracją Rzymską. Foto: EPA/GUIDO BERGMANN

Posłuchaj

26.03.2017 Anna Sarzyńska i Mikołaj Wójcik o Deklaracji Rzymskiej.
+
Dodaj do playlisty

Według Mikołaja Wójcika w UE ciężko jest teraz mówić o pokazie jedności – Wszyscy byli uśmiechnięci, były gesty tryumfu, ale nie dajmy się zwieść. Padły bardzo piękne słowa szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który mówił, że gdyby nie okoliczności historyczne, to bylibyśmy w Rzymie już 60 lat temu, dlatego szanujmy i doceniajmy to co mamy. Jednak chwilę po uroczystości Angela Merkel mówiła o Unii dwóch prędkości jak o fakcie oczywistym – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślała Anna Sarzyńska, wyciąganie wniosków z Brexitu dopiero przed nami. - Referendum brytyjskie było szokiem, natomiast wyciąganie wniosków następuje powoli. Na razie tylko część państw mówi o tym, że to sygnał, że coś się dzieje niedobrego, a elity europejskie próbują nie przyjmować tego do wiadomości. Wyciąganie wniosków przybierze realny kształt w dokumentach brexitowych – mówiła dziennikara wPolityce.pl

Zdaniem Mikołaja Wójcika "w Unii Europejskiej ludzie nie mają nic do powiedzenia".  - Nie uważam przywódców krajów unijnych za idiotów. Na pewno wiedzą jakie były przyczyny Brexitu i wyciągnęli z niego wnioski. Deklaracja Rzymska jest postanowieniem noworocznym, które bardzo szybko zderzy się z rzeczywistością. Jest przeświadczenie takie, że UE jest nieruchawa, decyzje muszą być podejmowane sprawniej, a sprawniejsze decyzje to mniej demokracji, a nie więcej – rzekł publicysta.

Więcej w całej debacie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/kk

______________________

Data emisji: 26.03.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 09:18


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej