Senat przyjął ustawy o KRS i ustroju sądów powszechnych. "Dobre zmiany dla Polaków"
Senat przyjął bez poprawek ustawy o zmianach w Krajowej Radzie Sądownictwa i w ustroju sądów powszechnych. W głosowaniu uczestniczyło 86 senatorów. Za pierwszą z ustaw głosowało 57, a przeciw było 29 z nich. Drugą z ustaw przegłosowano taką samą większością.
2017-07-15, 06:50
Posłuchaj
Wcześniej senatorowie odrzucili wnioski wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza o odrzucenie w całości tych ustaw. Głosowanie poprzedziła wielogodzinna nocna debata. Ustawa dotycząca KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji piętnastu członków Rady, którzy są sędziami. Ich następców ma wybierać Sejm, a nie jak obecnie - środowiska sędziowskie.
Gorąca debata
Senator Leszek Czarnobaj z Platformy Obywatelskiej powiedział podczas debaty, że nowe przepisy zniszczą fundamenty demokracji. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł apelował o poparcie zmian. Tłumaczył, że domagali się ich sami wyborcy. - Ta ustawa jest miernikiem tego, ile władzy w rękach narodu - mówił wiceminister Warchoł.
Po dyskusji nad ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa Senat przystąpił do debaty nad ustawą o ustroju sądów powszechnych. Zmienia ona zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów, wzmacniając w tym zakresie pozycję ministra sprawiedliwości. Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz mówił, że taka nowelizacja szkodzi demokracji i jest niezgodna z prawem międzynarodowym. - To jest amputowanie systemu sądowego w Polsce - powiedział. Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak przekonywał natomiast, że nowe przepisy będą przede wszystkim korzystne dla zwykłych obywateli. Wskazał, że obywatele nie będą czekać latami na wyrok, ponieważ sędziowie będą mieli obowiązek dokończenia spraw przed zmianą miejsca orzekania. Odniósł się też do zarzutów mówiących, że sędziowie będą narażeni na presję ze strony prezesów sądów. Jego zdaniem nie będzie to możliwe ze względu na wprowadzany przez ustawę losowy przydział spraw.
Komentarze po głosowaniu
REKLAMA
Po głosowaniu marszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS powiedział, że długa debata pozwoliła pokazać argumenty za zmianą systemu sądownictwa. Marszałek zaznaczył, że senatorowie i politycy Prawa i Sprawiedliwości są przekonani, że robią dobre zmiany dla Polaków, dla tych ludzi, którzy czekają na dobrze funkcjonujący system sprawiedliwości, na dobrze funkcjonujące sądy w Polsce. Stanisław Karczewski jest przekonany, że te zmiany będą początkiem dobrych zmian w systemie sądownictwa.
Senator Bogdan Klich z PO tłumaczył, że opozycja wykorzystała wiele godzin debaty. Jak powiedział senatorowie opozycji robili wszystko co tylko można żeby zachować niezależność polskiego sądownictwa. Przyznał, że nie udało się nikogo przekonać spośród senatorów z Prawa i Sprawiedliwości. Bogdan Klich uważa, że mają oni świadomość, po tej debacie, jak wielką odpowiedzialność biorą na siebie poprzez przyjęcie tych dwóch ustaw - o KRS i o zmianie ustroju sądów powszechnych
Sejm uchwalił obie ustawy w środę.
Polskie Radio 24, IAR/dp
REKLAMA
Polecane
REKLAMA