Po spotkaniu ws. referendum dot. konstytucji. Komentarz politologa
Nie 15, a maksymalnie 10 pytań znajdzie się na karcie referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji. O takim ustaleniu poinformowali marszałek Senatu Stanisław Karczewski i wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Obaj politycy spotkali się w izbie wyższej parlamentu, która podczas wakacji zdecyduje, czy planowane na 10 i 11 listopada głosowanie w ogóle się odbędzie. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Andrzeja Gila, politologa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
2018-06-20, 13:31
Posłuchaj
W ubiegłym tygodniu Andrzej Duda przedstawił propozycję 15 pytań. Dotyczą one między innymi zmiany obecnej lub uchwalenia nowej konstytucji, wzmocnienia instytucji referendum oraz zagwarantowania w ustawie zasadniczej wsparcia dla rodzin czy członkostwa Polski w Unii Europejskiej i w NATO.
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha podkreślił, że zgodnie z decyzją Andrzeja Dudy na pewno pytań w referendum nie będzie więcej niż 10. Jak dodał, może być ich mniej. Minister zaznaczył również, że prezydent cały czas jest otwarty na dyskusję na temat pytań, które ostatecznie znajdą się w prezydenckim wniosku.
Stanisław Karczewski ocenił, że najbardziej podoba mu się pytanie o konstytucyjną gwarancję szczególnej opieki zdrowotnej dla kobiet w ciąży, dzieci, niepełnosprawnych i osób w podeszłym wieku. W ocenie marszałka, trudna do zaakceptowania jest data referendum: 10 i 11 listopada.
Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, trwające rozmowy to dopiero początek drogi do zmian w konstytucji. – Chodzi o głębsze kwestie niż samo referendum, które ma charakter konsultacyjny. Chodzi o to, jakie są relacje między prezydentem a PiS. Istotne jest, by wzajemne relacje poskutkowały pozytywnym programem. Na razie problemem jest termin referendum, to co miałoby się w nim zawierać, a także nie wiadomo, jaki byłby kształt ustrojowy państwa po ewentualnym wprowadzeniu konstytucji – mówił na naszej antenie ekspert.
REKLAMA
Prezydencki projekt postanowienia o zarządzeniu referendum będzie zawierał ostateczną treść i liczbę pytań. Izba wyższa parlamentu może albo przyjąć, albo w całości odrzucić projekt. Do prezydenckiego wniosku senatorowie nie mogą wprowadzać żadnych poprawek.
Marszałek Senatu i wiceszef Kancelarii Prezydenta spotkają się ponownie w przyszłą środę.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Piotr Wąż.
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR/zz
--------------------------
Data emisji: 20.06.18
Godzina emisji: 12.45
Polecane
REKLAMA