Między Azją a Europą
Gruzja – jedno z państw powstałych w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Geograficznie położone już w Azji, ale aspirujące do świata europejskiego. Kraj o licznych tożsamościach i kulturach.
2014-11-04, 21:26
Posłuchaj
Gość Grzegorza Dziemidowicza, dr Jerzy Rohoziński – dyplomata, antropolog kultury i autor książek – podkreślał w Kawie Dyplomatycznej, że mieszkańcy Gruzji, którzy w większości są prawosławni, sami mają problem z określeniem swojej przynależności. Jedni opowiadają się za europejskością, związaną z religią chrześcijańska, a drudzy za azjatyckością, co jest pokłosiem postradzieckiego dziedzictwa.
– Gruzini chcieliby znaleźć się w orbicie cywilizacji europejskiej, a także przyswoić sobie standardy obowiązujące na Starym Kontynencie. Objawia się to także w polityce – m.in. poprzez podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską – tłumaczył w PR24 dyplomata, były pracownik ambasady RP w Tbilisi.
Dr Jerzy Rohoziński mówił w Kawie Dyplomatycznej również o bogactwie kulturowym Gruzji, a także swojej najnowszej książce – „Bawełna, samowary i Sartowie. Muzułmańskie okrainy carskiej Rosji 1795-1916”.
PR24
REKLAMA
REKLAMA