Blizny historii – współczesne granice 

– Najpiękniejsze miejsca na świecie zlokalizowane są wzdłuż granic, albo poprowadzone są przez różne przełomy rzeczne. Pojęcie granic naturalnych, ta przeszkoda, bariera przyrodnicza, rozdzielała społeczeństwa w sposób określony. Tych granic jest więcej, niż tych wydzielonych przez polityków – mówił w audycji Kawa Dyplomatyczna prof.  Stefan Kałuski, autor książki „Blizny historii. Geografia granic politycznych współczesnego świata”.

2016-11-15, 20:49

Blizny historii – współczesne granice 
N/z funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej w trakcie patrolu na granicznej rzece Bug. Fot. Jacenty Dedek/REPORTER

Posłuchaj

15.11.16 Granice państw – decyzja natury, czy polityków? Gość: prof. Stefan Kałuski, autor książki „Blizny historii. Geografia granic politycznych współczesnego świata”.
+
Dodaj do playlisty

Gość wyjaśniał, że granica w rzeczywistości jest „powierzchnią prostopadłą do powierzchni Ziemi”. Określa zasięg władzy państwa, a także bariery graniczne, np. językowe.

Pierwszym etapem powstawania granicy jest decyzja polityczna, stąd wiele granic opiera się na przebiegu rzek. – Politycy mają do dyspozycji mapy w małych skalach. Jednym z nielicznych znaków liniowych jest rzeka. Im jest łatwo powiedzieć: tu będzie granica, na Bugu, Łabie. Inne granice liniowe są poza zasięgiem tych decydentów – mówił autor.

Stefan Kałuski tłumaczył także, jak przebiegają inne naturalne granice. W przypadku morskich, na wybrzeżu kreśli się linię, łączącą półwyspy, cyple itp. Od niej wydziela się wody terytorialne. Na terenach górzystych wyznacza się je z kolei wzdłuż najwyższych szczytów. 

Granice rozpatrywać można również pod kątem jakości, co określa się mianem bonitacji. – Trudno powiedzieć, która jest dobra, a która zła. Dla jednych państw dobra jest ta, która ma znaczenie strategiczne, dla innych to ta, która jest łatwa do pokonania. Ta bonitacja jest względna i zmienna w czasie. Tam gdzie przebiegała żelazna kurtyna jest teraz granica strefy Schengen – podkreślał gość.

REKLAMA

Profesor dodał, że granice muszą pozostać, ze względów organizacyjnych i patriotycznych. Wyraził jednak nadzieję, że „będą miejscem kontaktów, a nie konfrontacji”.

W rozmowie także o Targach Książki Historycznej w Warszawie. Gościem Polskiego Radia 24 była Elżbieta Brzozowska (Wydawnictwo „Dialog”). 

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Dziemidowicz.

REKLAMA

Polskie Radio 24/ip

___________________

Data emisji: 15.11.2016

Godzina emisji: 19:15

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej