Czy leki sprzedawane bez recepty są bezpieczne?
Środki przeciwbólowe, preparaty na zgagę i niestrawność, a także wszelkiego rodzaju suplementy diety można z łatwością kupić nie tylko w aptekach. Czy tabletki brane na własną rękę nie mogą nam zaszkodzić?
2013-12-16, 19:19
Posłuchaj
W przeciwieństwie do leków, suplementy diety są środkami, które nie muszą przechodzić dokładnych badań klinicznych. Ważne, aby wszelkie leki i inne środki kupować w odpowiednich miejscach. Zakupy przez Internet wymagają szczególnej ostrożności – aż 10% produktów na rynku jest sfałszowane. Takie środki mogą zawierać substancje, które nie mają żadnych właściwości terapeutycznych lub działają na inne schorzenia.
- Apteka to miejsce, gdzie jest magister farmacji, oferuje produkty bezpieczne i zweryfikowane. Internet to dość duży problem, kupujemy kota w worku. Niektóre kraje produkują leki sfałszowane, które w składzie zawierają dziwne dodatki, jak talk lub sproszkowany cement. Nie jesteśmy w stanie skontrolować, skąd sprzedawca, który siedzi po drugiej stronie komputera bierze te leki – ostrzegał w PR24 Piotr Merks, farmaceuta, specjalista od bezpieczeństwa leków z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Najchętniej kupujemy wszelkiego rodzaju preparaty na odchudzanie, leki przeciwbólowe i produkty na niestrawność. Te środki można bez problemu kupić w kiosku lub na stacji benzynowej. Często kupowanie podejrzanych leków w Internecie jest spowodowane wstydem przed wizytą u lekarza.
REKLAMA
- Jednym z najciekawszych zafałszowań jakie miałem okazję poznać był suplement diety, który miał wzmagać potencję. W środku był preparat ziołowy, nie mający stymulujących właściwości, ale żeby uzyskać pożądany efekt, do samej żelatyny z której była zrobiona kapsułka dodano viagrę –powiedział Gość PR24, Piotr Merks.
PR24 / Anna Mikołajewska
REKLAMA