Zdrowie: Rząd gotowy na zmiany w onkologii

– Cieszy nas to, że otrzymaliśmy sygnał od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, że chcą się zająć zmianami w onkologii – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wiśniewski z Fundacji Alivia. Podczas ostatniego spotkania przedstawicieli fundacji i KPRM zapowiedziano m.in. powstanie sieci ośrodków referencyjnych, przygotowanie analizy kosztów dostosowania schematu leczenia refundowanego do wytycznych międzynarodowych towarzystw naukowych oraz wdrożenie rozwiązań, które pozwolą monitorować skuteczność opieki w ośrodkach oraz opinię pacjentów.

2017-09-22, 11:35

Zdrowie: Rząd gotowy na zmiany w onkologii
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/HollywoodPimp/CC BY-ND 2.0

Posłuchaj

22.09.2017 Wojciech Wiśniewski z Fundacji Alivia o niezbędnych zmianach w onkologii.
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśniał gość, Fundacja i eksperci sformułowali szereg oczekiwań i propozycji. Podkreślił, że apelują o trzy rzeczy. Pierwsza z nich to „nowelizacja koszyka świadczeń gwarantowanych”. – Problemem onkologii jest to, że choć teoretycznie nie ma limitów onkologii, to pacjent jest często wystawiony za drzwi szpitala ze skierowaniem i sam musi sobie radzić. Apelujemy o świadczenie kompleksowe. Pacjent nie powinien sam dbać o swoje zdrowie, należy mu pomoc – przekonywał.

Druga kwestia, to „system oparty o dane”. Wojciech Wiśniewski wyjaśniał, że NFZ nie dysponuje żadnymi informacjami, jak wydawane są pieniądze podatników. – Na system opieki onkologicznej wydajemy 7-9 mld, ta kwota rośnie, a wskaźnik 5-letnich przeżyć zatrzymał się w miejscu już wiele lat temu. Postulujemy mierzenie efektywności w poszczególnych ośrodkach, by minister podejmował decyzje w oparciu o dane, a nie przypuszczenia – zaznaczył.

Gość mówił, że trzecim elementem jest z kolei dostępność leków onkologicznych. Wyjaśniał, że w Polsce ponad połowa leków, zarejestrowanych w ciągu ostatnich 13 lat, nie jest w ogóle refundowana. Kolejne 20-30 proc. to leki dostępne z ograniczeniami. – One często są bardzo drogie, dlatego głównym sposobem ich otrzymania jest finansowanie ze środków publicznych. To zawsze będzie odpowiedzialność państwa – powiedział.

Wojciech Wiśniewski odniósł się także do sposobów finansowania Fundacji Alivia. Tłumaczył, że większość środków pochodzi z wpłat od osób fizycznych. Pozostała kwota to wpłaty od firm, w tym farmaceutycznych na poziomie 3,02 proc.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/ip

____________________

REKLAMA

Data emisji: 22.09.2017

Godzina emisji: 10:15

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej