Pierwsza e-recepta wydana. „Nowa era w polskiej ochronie zdrowia”
W Siedlcach i Skierniewicach od połowy lutego odbywał się pilotaż e-recepty. Od piątku każdy mieszkaniec tych dwóch miast, który przyjdzie do lekarza i poprosi o e-receptę, będzie mógł ją otrzymać i zrealizować w aptece. „Wprowadzając e-recepty poprawiamy bezpieczeństwo pacjentów” - powiedział w piątek w Siedlcach minister Łukasz Szumowski. O wprowadzeniu e-recept mówił w Polskim Radiu 24 lekarz rodzinny dr Michał Sutkowski.
2018-05-25, 12:18
Posłuchaj
Zdaniem dra Michała Sutkowskiego wystawienie pierwszej e-recepty to ważny symbolicznie moment dla polskiej ochrony zdrowia. – Rozpoczynamy now erę w polskiej ochronie zdrowia. To fragment programu pilotażowego e-recept, który na terenie całego kraju wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku. To sposób na usprawnienie systemu i być może na znalezienie więcej czasu dla pacjenta. To krok w przyszłość, który jest istotny dla ochrony zdrowia i nowoczesnego państwa – mówił gość Polskiego Radia 24.
Według lekarza dostęp do danych pacjenta powinni mieć wszyscy fachowi pracownicy ochrony zdrowia. – 80 proc. recept powstaje w obrębie podstawowej opieki zdrowotnej. Nam brakuje czasu, bowiem dziennie przyjmujemy 50-70 pacjentów. Teraz wszystko będzie w systemie – każdy lekarz w Polsce będzie widział jakie leki jego pacjent bierze. W związku z wejściem w życie RODO ochrona danych osobowych w placówkach ochrony zdrowia jest sprawą niezwykle ważną. Teraz wzmocni się nadzór nad ochroną danych, by np. poufne informacje nie były słyszane przez innych pacjentów, i nie „wyciekały” w przestrzeni przychodni lub apteki – powiedział dr Sutkowski.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/PAP/cd
_____________________
Data emisji: 25.05.2018
Godzina emisji: 10:40
REKLAMA
REKLAMA