Świat rozlicza dżihadystów niszczących zabytki
Mahdi - przywódca radykalnego ugrupowania powiązanego z regionalną organizacją Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu – stanął przed sądem w związku z podejrzeniem, że wydał rozkaz zniszczenia starożytnych grobowców w Timbuktu. O tym w Polskim Radiu 24 mówili dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska z SGH i dr Tomasz Waliszewski, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
2016-08-24, 16:05
Posłuchaj
23.08.16 Dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska: „Ile jest na świecie reżimów takich jak reżim al-Asada, który ma w swoich granicach tak daleko posuniętą wojnę, wojującego sąsiada, z którym walczy koalicja międzynarodowa i który mimo wszystko daje sobie radę i nadal jest przy władzy?”.
Dodaj do playlisty
Mahdi przyznał się do winy i poprosił o wybaczenie. – Miło z jego strony, że nie idzie w zaparte. Znamy niejednego złoczyńcę, który idzie w zaparte – podkreśliła dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska. – Z jednej strony to przełomowy proces i ważna sprawa, ale z drugiej chciałabym byśmy bardziej zajęli się ludźmi, którzy czynią zło innym ludziom niż bardzo ważnym zabytkom, ale mimo wszystko, nie ludziom – wyjaśniła.
Dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska; foto: PR24/JW
– Niszczenie zabytków przez dżihadystów nie jest dokonywane dla samego niszczenia. To ma wywołać efekt propagandowy – dodawał dr hab. Tomasz Waliszewski.
Dr hab. Tomasz Waliszewski; foto: PR24/MR
Więcej w rozmowach z ekspertami.
Polskie Radio 24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA