Konfrontacje Idei: stosunki polsko-niemieckie

W tym roku obchodziliśmy 25. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. Jak relacje między Berlinem a Warszawą zmieniały się w ostatnim ćwierćwieczu? O tym w rozmowie z Aleksandrą Rybińską, publicystką „wSieci” i „Nowej Konfederacji” oraz Piotrem Burasem, szefem warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych.  

2016-09-17, 10:49

Konfrontacje Idei: stosunki polsko-niemieckie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: EASTNEWS

Posłuchaj

17.09.16 Konfrontacje Idei: Stosunki polsko-niemieckie
+
Dodaj do playlisty

Jak oceniała w audycji Konfrontacje Idei Aleksandra Rybińska, stosunki polsko-niemieckie od 25 lat są stabilne. – W tym czasie oczywiście nie brakowało wzlotów i upadków, momentów gdy wzajemne relacje układały się lepiej lub gorzej – podkreślała publicystka, zaznaczając przy tym, że w ostatnim ćwierćwieczu stosunki między Berlinem a Warszawą były asymetryczne. – To efekt tego, że Niemcy są znacznie silniejszym krajem, zarówno politycznie, jak i gospodarczo – wskazywała Aleksandra Rybińska.

Z opinią publicystki „wSieci” – w kontekście asymetryczności naszych relacji z zachodnim sąsiadem – zgodził się Piotr Buras. – Ten brak równowagi we wzajemnych kontaktach szybko nie zniknie – przewidywał ekspert. Przedstawiciel Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych zauważył przy tym, że przełamanie niechęci do Niemiec i podjęcie aktywnej współpracy z Niemcami było 25 lat temu koniecznością.  

– W latach 90. świadomie postawiliśmy na Niemcy. Bez współpracy z Berlinem trudno byłoby bowiem realizować politykę zagraniczną, której celem była integracja z Zachodem – podkreślał w Polskim Radiu 24 Piotr Buras.

Gospodarzami Konfrontacji Idei byli prof. Ryszard Bugaj i prof. Zdzisław Krasnodębski.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/mp/pj

_________________

Data emisji: 17.09.16

REKLAMA

Godzina emisji: 9.15


 

 

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej