60. rocznica Rewolucji Węgierskiej. "Niczym Dawid przeciwko Goliatowi"

Mija 60 lat od Rewolucji Węgierskiej. O znaczeniu powstania z 1956 roku mówił w Polskim Radiu 24 dr Janos Tischler (Węgierski Instytut Kultury).

2016-10-23, 12:04

60. rocznica Rewolucji Węgierskiej. "Niczym Dawid przeciwko Goliatowi"
Obchody 60. rocznicy Rewolucji Węgierskiej w Budapeszcie/fot.PAP/EPA/LAJOS SOOS

Posłuchaj

23.10.16 60. rocznica Rewolucji Węgierskiej. Gość: dr Janos Tischler (Węgierski Instytut Kultury).
+
Dodaj do playlisty

23 października 1956 roku Węgrzy wyszli na ulice swojej stolicy, domagając się wolności obywatelskich, wycofania wojsk sowieckich i nominacji Imre Nagy'a na premiera. Po kilkunastu dniach węgierski zryw został krwawo stłumiony przez Armię Czerwoną- zginęło około 2500 osób. Represje węgierskiej bezpieki objęły później 20 tysięcy uczestników rewolucji.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, w 1956 roku Węgrzy wyrazili czynny protest, że nie życzą sobie żyć w reżimie komunistycznym.

– Węgrzy próbowali wywalczyć suwerenność i wolność kraju. Chcieli sami decydować o własnych losach. Jedyną drogą było to, żeby wyjść na ulice i domagać się tego – powiedział dr Janos Tischler. – To przyczyniło się do tego, że w 1989 roku komunizm upadł – dodał.

Jak podkreślał historyk, kiedy Węgrzy chwytają za broń, muszą mieć ku temu poważne powody. Rewolucję Węgierską uważa natomiast za zwycięską. 

REKLAMA

"

Janos Tischler Nagle zostaliśmy bohaterskim narodem niczym Dawid, który chwycił za broń przeciwko Goliatowi

– W 1956 roku poprawił się wizerunek Węgra. Wcześniej na Zachodzie mówili o nas, że w czasie II wojny światowej byliśmy ostatnim sojusznikiem Hitlera. Nagle zostaliśmy bohaterskim narodem niczym Dawid, który chwycił za broń przeciwko Goliatowi. Walcząc o niepodległość byliśmy za to gotowi płacić swoją śmiercią – mówił dr Janos Tischler.

Z drem Janosem Tischlerem rozmawiał Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/dds/tj

_________________

REKLAMA

Data emisji: 23.10.2016

Godzina emisji: 11.33


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej