Zniszczono pomnik w Hucie Pieniackiej. "To prowokacja"
Gubernator obwodu lwowskiego Ołeh Syniutka spotkał się z polskim konsulem we Lwowie Wiesławem Mazurem. Razem potępili akt wandalizmu, do którego doszło w Hucie Pieniackiej. Syniutka nazwał te działania prowokacją, której celem jest pogorszenie stosunków polsko-ukraińskich. Podkreślił, że organy śledcze robią wszystko, aby zbadać sprawę i znaleźć sprawców. O zniszczeniu pomnika w Hucie Pieniackiej mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
2017-01-12, 14:35
Posłuchaj
Wcześniej mianem prowokacji nazwał dewastację w Hucie Pieniackiej szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowycz. Podkreślił, że na pogorszeniu stosunków Warszawy i Kijowa skorzysta „trzecia strona”. Ukraińskie media podkreślają, że informacje o zniszczeniu pomnika opublikowały jako pierwsze rosyjskie i prorosyjskie media społecznościowe. Dr Łukasz Jasina również przychylał się do stanowiska, że zniszczenie pomnika to prowokacja.
– Bardzo wiele informacji ze źródeł, do których mam zaufanie, dowodzi, że to, co się zdarzyło w dawnej Hucie Pieniackiej to prowokacja. Świadczą o tym ślady, począwszy od tego, że nawet najgorsi ukraińscy nacjonaliści nie będą walczyć z Polakami w drugi dzień świąt oraz błąd ortograficzny, zrobiony na jednym z pomników. Dowodzi tego też to, kto najszybciej tę informację kolportował – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Do zdarzenia doszło najprawdopodobniej w niedzielę 8 stycznia. Według Łukasza Jasiny czas zniszczenia pomnika jest nieprzypadkowy. - Mamy bardzo poważny polsko-ukraiński kryzys historyczny, związane ze zbrodniami na Wołyniu, problemami z ukraińskimi upamiętnieniami w Polsce i rocznicami, z którymi sobie nie radzimy. Byłoby grzechem dla strony trzeciej, gdyby nie próbowała w tym kotle namieszać – komentował ekspert.
Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, historia jest problemem we wzajemnych relacjach, mimo dobrych obecnie stosunków międzypaństwowych. - Stosunki polsko-ukraińskie się poprawiły, nigdy Polska nie miała tak wysokich ocen w sondażach opinii publicznej na Ukrainie. Prawie milion Ukraińców przebywających w Polsce nie czuje się zagrożony. Jednakże historia jest tą częścią naszych wzajemnych relacji, których nie rozwiązywaliśmy. Dobre stosunki, które miały zbudować się mimo historii, są teraz przez jej pozostałości zagrożone – mówił Łukasz Jarzyna.
REKLAMA
28 lutego 1944 roku ochotnicy z dywizji SS "Galizien" oraz z 4. pułku policyjnego SS wymordowali mieszkańców Huty Pieniackiej. 28 lutego 2009 roku hołd ofiarom złożył prezydent Polski Lech Kaczyński oraz prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/kk/PAP
REKLAMA
Data emisji: 12.01.2017
Godzina emisji: 13:18
Polecane
REKLAMA