Debata o reformie Unii w PE
Guy Verhofstadt, przewodniczący frakcji liberałów w Parlamencie Europejskim, ma przedstawić plan reform instytucji unijnych. I choć przyjęcie lub nieprzyjęcie sprawozdania z tych prac nie spowoduje żadnych konsekwencji prawnych, debata i głosowanie pokażą poglądy europosłów na integrację europejską. O tym, jaką rangę ma ten projekt i czy można się spodziewać po nim sensacyjnych propozycji, mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Krawczyk z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
2017-02-16, 13:50
Posłuchaj
Zdaniem Tomasza Krawczyka, w projekcie z pewnością pojawi się propozycja oddzielnego budżetu dla strefy euro. – Na pewno będzie też mowa o samodzielnych źródłach finansowania, które mogłyby pochodzić częściowo np. z podatku obrotowego, innych podatków czy parapodatków. Raczej w tym kierunku będzie to szło – wyjaśnił gość. Dodał, że Verhofstadt „raczej nie przedstawi niczego sensacyjnego”.
- Jeśli chodzi o rangę to nie przypisywałbym temu aż tak dużego znaczenia. Z całym szacunkiem dla Parlamentu Europejskiego, jest to jednak tylko Parlament Europejski. Panami traktatu są poszczególne państwa narodowe i to ich przywódcy będą decydować w jakim kierunku i w jaki sposób dokonać ewentualnej zmiany traktatów – podkreślił Krawczyk.
- Zmiana może się odbyć w dwojaki sposób. Poprzez powołanie konwentu - o czym decyduje Rada Europejska - lub też przez negocjowanie mandatu politycznego – wyjaśnił.
Krawczyk zgodził się także ze słowami Angeli Merkel, która podczas swojej wizyty w Warszawie przyznała, że otwarcie kwestii reformy traktatu i daleko idącej reformy Unii Europejskiej jest w tym momencie niebezpieczne. – Unia Europejska wymaga reformy, ale to raczej kwestia średnio albo długoterminowa. Nie sądzę, by zasadnicza reforma odbyła się jeszcze w ramach tej kadencji Parlamentu Europejskiego – podsumował.
REKLAMA
Verhofstadt uważa, że na problemy Europy można odpowiedzieć jedynie wspólnymi działaniami Unii, a nie działaniami pojedynczych państw członkowskich. Jego zdaniem przyczyną problemów są m.in. niewystarczające uprawnienia instytucji unijnych i utrudnienia dla krajów, które chcą pogłębiać integrację.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/pr
REKLAMA
Więcej Świata w Polskim Radiu 24
____________________
Data emisji: 16.02.17
Godzina emisji: 13:18
Polecane
REKLAMA