Bilans kadencji Donalda Tuska. Jakim jest szefem RE?

Wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej był jednomyślny, choć jego kandydatura nie przekonywała początkowo wszystkich w Unii. Grunt miesiącami przygotowywała Angela Merkel, decydujące okazało się jednak wsparcie Davida Camerona. Jak podkreślali komentatorzy, po raz pierwszy Polak zajął tak wysokie stanowisko w strukturach Unii Europejskiej. Jaki jest bilans ostatnich dwóch lat? Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

2017-03-09, 16:20

Bilans kadencji Donalda Tuska. Jakim jest szefem RE?
Donald Tusk. Foto: Sputnik/EAST NEWS

Posłuchaj

08.03.2017 Podsumowanie kadencji Donalda Tuska jako szefa RE. Gość: Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego
+
Dodaj do playlisty

Musiałek wspominał, że choć Tusk początkowo był krytykowany m.in. za słabą znajomość języka angielskiego i niedostateczne przygotowywanie agendy na spotkania Rady, z czasem wszystko ustało. – Skoro dzisiaj popiera go wielu liderów, to oznacza, że przynajmniej części tych państw spełnił oczekiwania – wskazywał.

Gość tłumaczył, że Rada Europejska jest ciałem, które nadaje UE impulsy integracyjne. Kierunki, które wskaże, są później przenoszone przez Komisję Europejską na konkretne propozycje legislacyjne oraz omawiane w parlamencie i radzie. Przewodniczący musi przygotowywać agendę spotkań Rady i pełnić rolę negocjatora, który godzi różne interesy. – To ogromne wyzwane, by przygotować dokument, pod którym wszyscy liderzy mogliby się podpisać. Ten gabinet to miejsce, gdzie agreguje się interesy różnych państw i rolą przewodniczącego jest to, by w odpowiedni sposób te rozwiązania przedstawić – wyjaśniał. Dlatego, zdaniem Musiałka, trudno odczytać, jaki był wpływ Tuska na poszczególne decyzje, bowiem zapadają one kuluarowe.

Gość ocenił, że w kilku kwestiach były premier przedstawił stanowisko, które było zgodne z interesem Polski. Skonfliktował się m.in. z Jeanem-Claudem Junckerem w kwestii imigrantów. Od początku kontynuuje również politykę, zakładającą utrzymanie sankcji wobec Rosji. – To duży wysiłek dyplomatyczny by ten konsensus utrzymać. Są politycy, którzy już bardzo niechętnie głosują za sankcjami – wskazywał.

Paweł Musiałek negatywnie odniósł się jednak do wypowiedzi i listu Donalda Tuska do polityków europejskich, po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/ip

___________________

REKLAMA

Data emisji: 08.03.2017

Godzina emisji: 14:18


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej