„Wybór szefa Rady Europejskiej drugoplanowy z punktu widzenia UE”
Unijni dyplomaci w Brukseli - pytani o krytyczny wobec Donalda Tuska list premier Beaty Szydło - odpowiadają, że jest to potwierdzenie stanowiska Warszawy, które już znają. Premier Beata Szydło w liście do unijnych liderów skrytykowała Donalda Tuska za wspieranie opozycji i tłumaczyła powody poparcia dla Jacka Saryusz-Wolskiego. Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
2017-03-09, 16:18
Posłuchaj
Dyplomaci w Brukseli w rozmowie z Polskim Radiem niechętnie komentowali list polskiej premier. Zgodnie twierdzili, że argumenty władz w Warszawie znane są europejskim stolicom i zastrzegli, że uważna analiza listu należy do przywódców państw członkowskich, bo to oni podejmują decyzje o tym, kto zostanie szefem Rady Europejskiej.
Jak podkreślił prof. Tomasz Grosse, jest mało prawdopodobne, że w czwartek nie dojdzie do głosowania „mimo że taktyka polskiej strony rządowej jest taka, by odsunąć w czasie głosowanie, dać więcej czasu na dyskusje nad kandydatem Warszawy lub ewentualnie wykreować trzeciego kandydata”.
- Większość krajów, na czele z Niemcami, jest zdeterminowana by wybrać Tuska w czwartek, by nie przeciągać tego, nie grać na zwłokę i nie marnować czasu na tę rzecz, bo jest to w gruncie rzeczy drugoplanowe z punktu widzenia np. szczytu w Rzymie i dyskusji nt. przyszłości UE, która jest dużo bardziej skomplikowana – podsumował prof. Grosse.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/pr
_________________
Data emisji: 9.03.17
Godzina emisji: 15:35
Polecane
REKLAMA