Konflikt UE-Turcja. "Brak zrozumienia po obu stronach"

2017-03-14, 16:45

Konflikt UE-Turcja. "Brak zrozumienia po obu stronach"
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT

Kolejne europejskie kraje zaostrzają stanowisko wobec Turcji. Dwóch niemieckich ministrów opowiada się za całkowitym zakazem tureckich manifestacji w ich kraju, a Dania odwołała wizytę premiera Turcji w Kopenhadze. O europejskim konflikcie z perspektywy Ankary mówił w Polskim Radiu 24 Władysław Chilmon, turkolog.

Posłuchaj

14.03.17 Władysław Chilmon: Turcy prowadzili już kampanie wyborcze na terenie Niemiec, Holandii w związku z tym, że mają tam wiele osób uprawnionych do głosowania i takich reakcji nie było
+
Dodaj do playlisty

W Turcji 16 kwietnia odbędzie się referendum konstytucyjne. By przekonać Turków żyjących na emigracji do głosowania na "tak", władze w Ankarze organizują wiece wyborcze w europejskich miastach z udziałem rządowych ministrów. Po ostatnich zajściach w Holandii władze kilku miast w Niemczech, Austrii i Szwajcarii wydały zakaz takich manifestacji ze względów bezpieczeństwa. W odpowiedzi turecki prezydent Recep Erdogan wyzwał Niemcy i Holandię od "faszystów", a w Holandii doszło do protestów.

- Nie wiem co Holandia chciała uzyskać przez swoją ostrą reakcję, ale Erdogan ma duże poparcie nawet bez konieczności wysyłania swoich emisariuszy do Europy - zauważył gość audycji.

Tymczasem jest o co walczyć. Same Niemcy zamieszkuje 1 400 000 Turków, w Holandii mieszka ich około 250 tys., duże skupiska Turków znajdują się także w Belgii i Austrii. - Głosy wśród nich układają się jak na razie pół na pół, ale są to podziały jeszcze bardziej emocjonalne niż w Polsce – tłumaczył turkolog.

- Nawet dla opozycji, określenia Erdogana w stylu: "niedobitki nazistów" i "faszyści" są jedynie stwierdzeniem faktu. Do wielu Turków nie dociera bowiem ciężar gatunkowy określeń, których używał prezydent – powiedział gość audycji.

Można byłoby więc uznać, że Turcy nie rozumieją Europy lub świadomie prowokują. Władysław Chilmon stwierdził jednak, że niezrozumienie panuje po obu stronach konfliktu. - My nie rozumiemy kultury bliskowschodniej, oni zaś naszej – dodał turkolog.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 14.03.17

Godzina emisji: 15.35

Polecane

Wróć do strony głównej