Czy Albania i Macedonia dołączą do UE?
Kraje UE potwierdziły perspektywę członkostwa w UE dla dwóch krajów Bałkanów Zachodnich - Albanii i Macedonii - ale jednocześnie wskazały, że oba państwa muszą dalej wdrażać reformy. Ich wprowadzenie ma dać zielone światło do rozpoczęcia rozmów w czerwcu 2019 r. O perspektywie członkostwa Albanii i Macedonii we Wspólnocie mówił w audycji Światowa Szachownica Marco Babić z Uniwersytetu Warszawskiego.
2018-07-02, 21:20
Posłuchaj
Albania i Macedonia to dwa z sześciu krajów Bałkanów Zachodnich, które aspirują do członkostwa w UE. Potwierdzeniem tego był niedawny szczyt UE-Bałkany Zachodnie, który odbył się Sofii, stolicy Bułgarii. Była to odpowiedź na rosnące wpływy w regionie innych mocarstw, jak Chiny czy Rosja.
- Na Bałkanach od lat mamy do czynienia ze ścieraniem się różnych koncepcji geopolitycznych. Unia Europejska ma moim zdaniem pod górkę, jeśli porównać ją do takich graczy jak USA, Rosja czy Turcja. Ci gracze nie wymagają niczego ze strony lokalnych elit politycznych, oprócz lojalności, czyli działania zgodnego z ich polityką wpływów - mówił Marco Babić. - Poza Unią, żaden z tych partnerów nie ma zamiaru wprowadzać jakichkolwiek wartości, czy podejmować walkę z korupcją itd. To jest pozytywne dla tych krajów - Unia wymaga wysiłku - dodał Gość.
Przeszkodą w rozpoczęciu negocjacji w przypadku Macedonii był wieloletni spór z Grecją o nazwę kraju, jednak Atenom i Skopje udało się osiągnąć porozumienie w tej sprawie. Albania z kolei krytykowana jest przez unijnych przywódców za słabe wyniki w walce z korupcją i zorganizowaną przestępczością. Jednak zdaniem KE kraj poczynił znaczne postępy na tym polu. Ogromnym problemem na całych Bałkanach jest bezrobocie.
- Narracja nacjonalistyczna na Bałkanach jest dosyć powszechna. Większość wojen na Bałkanach była wywołana na tym tle. W niektórych krajach panuje przekonanie o niedokończonych procesach zachodzących podczas konfliktów zbrojnych w latach 90. Nikt nie jest zadowolony z wyników tej wojny. Trudno powiedzieć w zasadzie kto wygrał, a kto przegrał. Jest to idealne podłoże dla polityków demagogów, którzy wykorzystują poczucie przegranego życia przez większość obywateli - skomentował Marco Babić. - Średnia stopa bezrobocia na Bałkanach to ok. 25 proc., a wśród ludzi młodych ok. 50 procent. To zatrważające.
REKLAMA
Polska jest wśród krajów, które przekonują, że lepiej wyciągnąć dłoń do państw Bałkanów Zachodnich, a plusy z ich przyjęcia do Unii zdecydowanie przewyższają ryzyka. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk po zakończeniu szczytu UE-Bałkany Zachodnie w Sofii powiedział, że Unia Europejska nie ma planu awaryjnego wobec Bałkanów Zachodnich, a celem pozostaje europejska integracja tego regionu.
Więcej w całej audycji.
Światową Szachownicę prowadził Paweł Lekki.
PJ/PAP/PR24
REKLAMA
_________________
Data emisji: 02.07.18
Godzina emisji: 20:05
Polecane
REKLAMA