Europejczycy przejmują inicjatywę

W Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim odbyło się pierwsze w historii UE publiczne wysłuchanie w sprawie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Obywatele z siedmiu krajów zebrali milion podpisów pod inicjatywą w sprawie dostępu do wody w Europie.

2014-02-17, 20:23

Europejczycy przejmują inicjatywę
. Foto: flickr.com/European Parliament

Posłuchaj

17.02.14 Świat w powiększeniu: Europejczycy przejmują inicjatywę
+
Dodaj do playlisty

- Obywateli niepokoi dyrektywa dotycząca zamówień publicznych, tego kto ma dostarczać wodę, w jaki sposób i jak powinien być rozpisywany przetarg. Bardzo dobrze, że obywatele zdają sobie sprawę, że mają wpływ na to co się dzieje wokół nich i potrafią sformułować swoje oczekiwania - podkreślała europosłanka Róża Thun.

Nacjonalistyczne ugrupowania na Ukrainie

Liderzy ukraińskiej opozycji , Witalij Kliczko i Arsenij Jaceniuk udali się do Berlina na rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Tymczasem na Ukrainie wyszli z więzienia opozycjoniści zatrzymani podczas zamieszek w Kijowie, a manifestanci opuścili część zajmowanych budynków. Z drugiej strony, na opozycyjnych wiecach coraz częściej widać symbole nawiązujące do trudnych momentów z polsko-ukraińskiej historii - flagi UPA i portrety Stepana Bandery. Jak to odbierają mieszkający na Ukrainie Polacy?

- Polaków to zawsze niepokoi, ale nie jest to dla nas zaskoczeniem, bo pojawia się ustawicznie. Teraz jest eskalacja. Wcześniej tylko w zachodnich regionach, teraz praktycznie w każdym mieście wojewódzkim. Na razie wobec Polaków nie było wrogich deklaracji, a były przyjazne, wobec dziennikarzy, Polski jako kraju - Teresa Pakosz, dyrektor Polskiego Radia Lwów.

Powrót Ormian z Syrii

Ormianie z Syrii, którzy na Bliskim Wschodzie żyli od stu lat, wrócili z powodu wojny do kraju przodków, Armenii. W tym kraju jest ich już prawie 10 tysięcy.

REKLAMA

- Kiedy zaczęły się walki postanowiliśmy wyjechać. Przyjechaliśmy do Armenii tylko na wakacje, planowaliśmy tu być najwyżej miesiąc, ale już nie wróciliśmy. Jestem tu już prawie półtora roku i pierwsze sześć miesięcy było bardzo trudne. Tęsknie bardzo za Aleppo. Choć Syria to kraj muzułmański to przed wybuchem wojny my, chrześcijanie czuliśmy się bezpiecznie – powiedziała urodzona w Syrii Ormianka, Berna Karagulian.

Korespondenci wojenni to tylko mężczyźni? Taki jest stereotyp. O tym, że to nieprawda, a konflikty relacjonują także kobiety opowie w swoim materiale Agata Kasprolewicz.

PR24 / Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej