Spotkanie w Genewie: świat patrzy na Ukrainę

Porozumienie wypracowane na szczycie w Genewie ma złagodzić konflikt we wschodniej Ukrainie. Prorosyjscy separatyści nie zamierzają jednak złożyć broni.

2014-04-18, 21:30

Spotkanie w Genewie: świat patrzy na Ukrainę

Posłuchaj

18.04.14 Konrad Świder: „Wschodnia Ukraina ma zupełnie inny etos polityczny. Tam cywilizację budował Związek Radziecki i Rosjanie nie są tam elementem obcym(...)”
+
Dodaj do playlisty

Rozbrojenie separatystów, odblokowanie okupowanych gmachów i misja OBWE – to podstawowe punkty planu, który ma doprowadzić do deeskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy. Protestujący nie zamierzają się poddać, ale Władimir Putin nadal utrzymuje, że ani wojska, ani agenci rosyjscy nie uczestniczą w tym, co dzieje się w okolicach działań separatystów.

– Rzeczywiście, na Ukrainie jest duży ruch prorosyjski. Nastąpiła mobilizacja społeczna i militaryzacja tych środowisk, ale z drugiej strony nie odbyłoby się to tak sprawnie, gdyby nie wsparcie ze strony regularnych wojsk rosyjskich – powiedział Konrad Świder z Instytutu Studiów Politycznych PAN, politolog, specjalista od zagadnień ukraińskich.

Śmierć Gabriela Garcii Marqueza

Wczoraj w wieku 87 lat zmarł Gabriel Garcia Marquez. Odejście noblisty opłakuje cała Ameryka Łacińska i Hiszpania, w której mieszkał przez 6 lat. Wkrótce ma się ukazać jego ostatnia Książka, którą ukończył na krótko przed śmiercią. Skąd się wzięła jego, poddawana krytyce, przyjaźń z Fidelem Castro?

– W połowie XX wieku rewolucja kubańska była ogromną nadzieją lewicy latynoskiej. Wierzono, że nie powtórzy ona błędów, wypaczeń, zbrodni komunizmu znanego z doświadczeń Związku Radzieckiego i będzie ucieleśnieniem marzenia o lepszym, bardziej sprawiedliwym świecie. W 59 roku tak było i długo potem wielu ludzi spragnionych tej utopii żywiło nadzieję, że tak się stanie – stwierdził w PR24 Maciej Stasiński z Gazety Wyborczej.

REKLAMA

PR24/ Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej