Status quo w sprawie Iranu

Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Iranu rozmawiali w omańskim Maskacie na temat prowadzonego przez bliskowschodni kraj programu atomowego. Celem toczących się od ponad roku negocjacji jest złagodzenie postawy Teheranu m.in. w kwestii wzbogacania uranu.

2014-11-11, 21:26

Status quo w sprawie Iranu
. Foto: flickr/IAEA Imagebank

Posłuchaj

11.11.14 Dr Robert Czulda: „Do uzgodnienia pozostało wiele elementów (…)”
+
Dodaj do playlisty

Negocjacje między Iranem a stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcami, jak dotąd, nie przyniosły żadnych rezultatów. W zamian za ograniczenie programu nuklearnego, złagodzone miałyby zostać międzynarodowe sankcje nałożone na Teheran.

– Do uzgodnienia pozostało wiele elementów – m.in. właśnie kwestia sankcji. Irańczycy chcieliby, aby wszystkie nałożone na ich kraj restrykcje zostały natychmiastowo zdjęte. Tymczasem Zachód uważa, że obostrzenia będą mogły być stopniowo wycofywane, w momencie, gdy Teheran dostosuje się do pewnych wymogów – tłumaczył w Polskim Radiu 24 dr Robert Czulda, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.

Zachód domaga się od Iranu  m.in. ograniczenia liczby wirówek w elektrowniach atomowych. W kraju znajduje się obecnie 19 tysięcy urządzeń do wzbogacania uranu, z których ponad połowa działa. Amerykanie proponowali zmniejszenie liczby działających wirówek do ok. 1,5 tysiąca.

Zdaniem dra Roberta Czuldy zniesienie zachodnich sankcji nałożonych na Iran jest możliwe, ale mało prawdopodobne.

REKLAMA

– Iran musiałby wcześniej ograniczyć swój program atomowy i zmienić swoją politykę. Jednak w chwili obecnej szanse na modyfikację postawy Teheranu są dość małe – oceniał politolog.

Kolejne rozmowy w sprawie irańskiego programu atomowego odbędą się we Wiedniu, a porozumienie między grupą 5+1 a Iranem ma zostać osiągnięte do 24 listopada.

W Świecie w Powiększeniu również rozmowa Michała Żakowskiego z Sylwią Mróz, korespondentką Polskiego Radia w Meksyku, o nasilających się protestach związanych z zamordowaniem ponad czterdziestu studentów przez jeden z meksykańskich gangów.

W audycji Adriana Bąka także o aferze „Luxembourg Leaks”, która została ujawniona przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego. Rozmowa z szefem organizacji, Gerardem Ryle’m.

REKLAMA

Gościem magazynu był też Marek Rybarczyk, wieloletni dziennikarz BBC, który mówił o trwającej w Wielkie Brytanii debacie na temat wyjścia kraju z Unii Europejskiej i ograniczenia liczby imigrantów w państwie.

PR24

 

 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej