Czeczenia 20 lat po wojnie

Czeczenia jest obecnie zupełnie innym miejscem. W naznaczonej krwawą historią stolicy kraju Groznym kwitną inwestycje, a ludziom żyje się coraz lepiej. Mija 20 lat od pierwszej wojny czeczeńskiej - konfliktu, który zmienił oblicze Kaukazu Północnego.

2014-12-11, 21:49

Czeczenia 20 lat po wojnie
. Foto: flickr/hadoken

Posłuchaj

11.12.14 Dr Konrad Zasztowt: „Poprawie uległa sytuacja gospodarcza w Czeczeni (…)”
+
Dodaj do playlisty

Czeczenia dwukrotnie padła ofiarą rosyjskiej agresji i teraz kraj znajduje się w strefie wpływów Federacji Rosyjskiej. W państwie autorytarne rządy sprawuje Ramzan Kadyrow, który w pierwszej wojnie czeczeńskiej walczył przeciw Rosji. W drugiej stanął po stronie najeźdźców.

Dr Konrad Zasztowt z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wskazał, że wspierana przez rosyjskie pieniądze polityka Ramzana Kadyrowa cieszy się dużym poparciem.

– Poprawie uległa sytuacja gospodarcza w Czeczeni, która nie wynika jednak z genialnego planu, a z dotacji rządu centralnego Federacji Rosyjskiej – mówił Gość PR24.

Specjalista PISM dodał, że widoczna jest poprawa jakości życia obywateli Czeczeni. Dr Konrad Zasztowt zwrócił jednocześnie uwagę, że nasilający kryzys w Rosji może odbić się na kondycji gospodarki Czeczeni.

REKLAMA

– W Rosji pogłębia się kryzys gospodarczy związany z sankcjami Unii Europejskiej i nie wiadomo, jak będzie wyglądać sytuacja Czeczeni w ciągu najbliższych lat. Wielu Czeczeńców wyjeżdża za pracą do Moskwy i stamtąd wysyła pieniądze do kraju – powiedział Gość PR24.

Na terenie państwa działają bojówki, które nie godzą się z rządami Kadyrowa i zwierzchnictwem Kremla. Zdaniem dr Konrada Zasztowta przejęcie władzy przez rebeliantów jest jednak niemożliwe.

– Rebelianci nie są w stanie przejąć władzy ani w całej republice, ani w niewielkiej jej części. Ostatni atak na Grozny był desperacką próbą i terroryści zdawali sobie sprawę, że nie wyjadą z miasta żywi – wskazał ekspert PISM.

W audycji „Świat w Powiększeniu” gośćmi byli także ekspert DemosEuropa Paweł Zerka, który przybliżył problemy Wenezueli wynikające z taniejącej ropy i Ernest Wyciszkiewicz, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, który opowiadał o jednej z szarych eminencji Kremla lat 90. – Glebie Pawłowskim.

REKLAMA

Zapraszamy do odsłuchania audycji Michała Strzałkowskiego!

PR24/GM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej