25-lecie Trójkąta Weimarskiego
Ćwierć wieku temu do życia została powołana organizacja trzech państw europejskich: Polski, Niemiec i Francji w celu rozwoju współpracy między tymi państwami. Jakie znacznie ma dziś Trójkąt Weimarski? O tym mówił w Świecie w Powiększeniu dr Aleksander Gubrynowicz z Polskiej Akademii Nauk.
2016-08-29, 21:53
Posłuchaj
Zdaniem dra Aleksandra Gubrynowicza, Trójkąt Weimarski to jedynie wariant rezerwowy i dodatkowy kanał komunikacji, jednak nie jest to motor napędzający Unię Europejską.
– Dobrze, że on funkcjonuje, ponieważ w określonej sytuacji może pełnić rolę awaryjną, jakby coś złego działo się między Francją, Polską i Niemcami. Potencjalnie miałby coś do zaoferowania, ale z uwagi na to, że relacje między Francją a Niemcami zaczynają być od dłuższego czasu coraz gorsze, a w relacjach polsko-niemieckich pojawił się problem migrantów, na dziś nie można twierdzić, że ta instytucja może nadać jakiś nowy impuls – utrzymywał gość Polskiego Radia 24.
Dr Aleksander Gubrynowicz skomentował również politykę Angeli Merkel, kanclerz Niemiec.
W Świecie w Powiększeniu także o dekrecie Aleksandra Łukaszenki o częściowym zniesieniu przez Białoruś wiz dla obywateli Polski. O tym, czemu może służyć ocieplenie stosunków białorusko-polskich mówił w rozmowie z Adrianem Bąkiem Dzianis Mieljancou, ekspert Białoruskiego Instytutu Studiów Strategicznych.
REKLAMA
W programie nie zabrakło również komentarza do sytuacji w krajach Ameryki Łacińskiej. Kolumbijscy rebelianci z grupy FARC ogłaszają definitywne zawieszenie broni, co oznacza koniec trwającej ponad 50 lat wojny partyzanckiej w tym kraju. W Brazylii natomiast ważą się losy Dilmy Rousseff – w poniedziałek prezydent kraju ma wygłosić mowę w Senacie, którą nazywa się pożegnalną. O sprawach mówił w Polskim Radiu 24 Lech Miodek, były dyplomata w krajach Ameryki Łacińskiej.
Gospodarzem audycji był Adrian Bąk.
Polskie Radio 24/dds/pj
___________________
REKLAMA
Data emisji: 29.08.2016
Godzina emisji: 20.15
REKLAMA