Cyberprzestrzeń - niewielka grupa ludzi może wyrządzić potężne szkody
Dostęp do Internetu daje użytkownikom wiele możliwości – pozwala np. poszerzać wiedzę czy komunikować się z rodziną, która mieszka w innym kraju. Globalna sieć może jednak narazić nas również na straty. Nas, a także całe państwa. Gościem Świata w Powiększeniu był Piotr Januszewicz, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Cyfryzacji.
2016-12-01, 21:41
Posłuchaj
W ostatnich latach nie brakowało cyberataków wymierzonych w poszczególne państwa. Rozpoczęło się od Estonii. W 2007 roku władze chciały zdemontować Pomnik Wyzwolicieli Tallinna. Nie obyło się bez protestów Rosjan; doszło również do ataku na estońskie komputery. Podejrzewano Moskwę, niczego jednak nie udowodniono. – W cyberprzestrzeni bardzo trudno jest zlokalizować rzeczywistego atakującego – podkreślał gość Polskiego Radia 24.
Piotr Januszewicz zauważył, że ataki hakerskie, prowadzące niekiedy do paraliżu instytucji państwowych, stają się ważnym elementem działań zbrojnych. – To jest broń dla biednych i inteligentnych. Tu nie potrzeba dużych nakładów na technologię; trzeba "jedynie" dużej wiedzy – wskazywał. – Niewielka grupa ludzi może wyrządzić potężne szkody – dodawał ekspert.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem Świata w Powiększeniu był Paweł Reszka.
REKLAMA
Polskie Radio 24/mp
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
__________________
Data emisji: 1.12.16
REKLAMA
Godzina emisji: 20.33
REKLAMA