Sytuacja we Włoszech po dymisji Matteo Renziego
Na początku grudnia Włosi odrzucili w referendum pakiet zmian konstytucyjnych. Doprowadziło to do dymisji premiera Matteo Renziego. Na stanowisku zastąpił go Paolo Gentiloni. Obok politycznych zawirowań, problemy rodzi też słaba kondycja sektora bankowego. O problemach tego kraju mówił w audycji Świat W Powiększeniu Paweł Bravo z Tygodnika Powszechnego.
2016-12-22, 21:31
Posłuchaj
Jak mówił gość, dymisja Matteo Renziego oznaczała koniec krótkiej, ale znaczącej epoki we włoskiej polityce. - Wojny błyskawicznej, wzięcia z zaskoczenia zmurszałego aparatu władzy, usprawnień, które Renzi próbował przepchnąć. Dodał, że premier popełnił jednak błąd, czyniąc z referendum plebiscyt na temat wotum zaufania dla samego siebie.
Powołany został nowy rząd, na czele którego stanął Paolo Gentiloni. – Jest kserokopią Renziego, tylko bez jego charyzmy i zręczności – ocenił Bravo. Jego zdaniem, istotną kwestią jest obecnie to, czy we Włoszech dojdzie do przedterminowych wyborów, czy premier pozostanie na stanowisku do 2018 roku.
Gość odniósł się także do słabej kondycji włoskiego sektora bankowego. – Kilka wielkich włoskich banków ma wyjątkowo złą strukturę portfela kredytowego. Pożyczali pieniądze i poprzez złą sytuację gospodarczą, wierzyciele nie mogą tego spłacić – wyjaśniał. W jego opinii, to wina tego, że instytucje były zarządzane przez polityków, którzy pilnowali głównie swoich interesów.
Paweł Bravo podkreślił, że obecny rząd będzie musiał pilnie zająć się tym problemem. – Parlament dał im pozwolenie na zaciągnięcie dodatkowego długu. Oni znacjonalizują te banki, jednak to się odbędzie za późno i po niższych kosztach – ocenił.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Paweł Reszka.
Polskie Radio 24/ip
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
___________________
Data emisji: 22.12.2016
Godzina emisji: 20:33
REKLAMA