Egipt: Ofensywa antyterrorystyczna na Synaju i w Delcie Nilu

Armia i siły policyjne Egiptu rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę operację antyterrorystyczną w wielu regionach kraju, w tym głównie na Półwyspie Synaj oraz w kilku miejscach w Delcie Nilu na północy. Jakie są szanse na powodzenie tej operacji? Kto wesprze działania rządu w Kairze, a kto będzie im przeciwny?

2018-02-10, 20:41

Egipt: Ofensywa antyterrorystyczna na Synaju i w Delcie Nilu

Posłuchaj

10.02.18 Mariusz Borkowski: „Na Synaju istnieje groźny odłam tzw. Państwa Islamskiego (…)”
+
Dodaj do playlisty

Operacja wymierzona jest w "terrorystów i przestępcze elementy oraz organizacje na północnym i środkowym Synaju" - oświadczył rzecznik armii. Operacja "Synaj 2018" ma na celu "wzmocnienie kontroli stref na granicy (...) i realizację zaplanowanych celów mających oczyścić strefy, gdzie znajdują się ogniska terrorystów".

– Część bojowników, którzy uciekli z Syrii lub z Iraku, schroniła się na Synaju. Powstał tam nawet odłam tzw. Państwa Islamskiego. W skład tamtejszych grup terrorystycznych wchodzą często Beduini, którzy są traktowani przez rząd w Kairze za element obcy, niewiarygodny i niebezpieczny. Często zajmują się oni również kontrabandą, m.in. do Strefy Gazy. Niektórzy Beduini uważają, że wojska egipskie zachowują się jak okupanci. Wykorzystują to dżihadyści, którzy rekrutują do swoich oddziałów właśnie ludność beduińską – powiedział Mariusz Borkowski, były korespondent na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.  

Na Synaju bardzo aktywne są grupy dżihadystyczne, które regularnie przeprowadzają tam ataki na siły zbrojne. Siły bezpieczeństwa Egiptu od czasu, gdy związany z Bractwem Muzułmańskim prezydent Mohammed Mursi został obalony w 2013 roku przez wojsko w następstwie masowych protestów przeciwko jego islamistycznym rządom.

– Cała ta sytuacja coraz bardziej wymyka się spod kontroli Egiptu. Z każdym rokiem przybywa ofiar okrutnych ataków terrorystycznych. Niestety rząd nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przed działaniami dżihadystów. Dlatego operacja „Synaj 2018” cieszy się dużym poparciem, zarówno egipskiego establishmentu, jak i ludności cywilnej. Istnieje ogromna chęć stłumienia radykalistów – wskazał Mariusz Borkowski.

Na początku stycznia egipskie władze przedłużyły o kolejne trzy miesiące stan wyjątkowy wprowadzony po raz pierwszy po atakach na koptyjskie kościoły z kwietnia 2017 roku, w których zginęło 45 osób. Daje on egipskiemu wojsku i policji dodatkowe uprawnienia mające ułatwić im walkę z terroryzmem oraz pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom.

REKLAMA

Audycję "Świat w Powiększeniu" prowadził Krzysztof Renik.

PAP/Polskie Radio 24/db

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 10.02.18

Godzina emisji: 19:45


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej