Unia Europejska podpisała z Japonią umowę o wolnym handlu

Unia Europejska i Japonia podpisały umowę o utworzeniu strefy wolnego handlu. To największa tego typu umowa na świecie. Podpisy pod dokumentem złożyli w Tokio premier Japonii Shinzo Abe, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jakie korzyści nowe porozumienie może przynieść państwom członkowskim Wspólnoty?

2018-07-22, 21:07

Unia Europejska podpisała z Japonią umowę o wolnym handlu
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (P), premier Japonii Shinzo Abe przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker (L) podczas ogłaszania zawartego porozumienia.Foto: PAP/EPA/KOJI SASAHARA / POOL

Posłuchaj

22.07.18 prof. Katarzyna Żurkowska: „Umowa z Japonia może przynieść wiele korzyści państwom Unii Europejskiej (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Umowa o wolnym handlu została podpisana po ponad 5-letnich negocjacjach. Porozumienie przewiduje zlikwidowanie 99 proc. ceł i barier pozataryfowych, oraz kontyngentów. W niektórych sektorach, na przykład samochodowym, przewidziano 7-letni okres przejściowy w znoszeniu ceł. Dla Unii Europejskiej ważne było wyeliminowanie barier dla żywności i między innymi na ten temat toczyły się najtrudniejsze rozmowy. 

– Bez wątpienia umowa jest korzystna dla państw unijnych. Otwiera ona rynek japoński, który jest fantastycznym miejscem zbytu dla produktów rolnych. Dla Polski otwiera się nowy kierunek do eksportu m.in. mięsa i owoców. Z pewnością rozwinie się handel częściami samochodowymi, jak i samymi samochodami. Zawarte porozumienie ułatwia wzajemne przeprowadzanie przetargów publicznych. Można liczyć na to, że Europa z Japonią będą starały się nadać kształt w przyszłych relacjach w handlu światowym – powiedziała prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.

Po umowie handlowej z Koreą Południową, porozumienie z Japonią, jest kolejnym dużym traktatem z krajem azjatyckim. Prof. Katarzyna Żurkowska podkreśliła, że ma on szansę, podobnie jak w przypadku koreańskim, przynieść bardzo dobre efekty.

Uzupełnieniem dla umowy o partnerstwie gospodarczym ma być wynegocjowane porozumienie w sprawie utworzenia największego na świecie obszaru bezpiecznego przepływu danych.

REKLAMA

Europejczycy będą mieli zapewnioną ochronę danych osobowych zgodnie z unijnymi standardami. Europejskie firmy skorzystają ze swobodnego przepływu danych z kluczowym partnerem handlowym, a także z uprzywilejowanego dostępu do 127 milionów japońskich konsumentów.

„Świat w Powiększeniu” prowadził Bogumił Husejnow.

IAR/Polskie Radio 24/db

---------------------------

REKLAMA

Data emisji: 22.07.2018

Godzina emisji: 19:45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej