Amsterdam: międzynarodowa konferencja dot. HIV/AIDS
Do piątku w Amsterdamie potrwa 22. międzynarodowa konferencja poświęcona walce z HIV/AIDS. Pierwszego dnia podnoszo temat zakażonych wirusem strzykawek używanych przez narkomanów w krajach gdzie dostępność sterylnych strzykawek nie jest wystarczającą. Wśród aktywistów i 15 tys. delegatów zgromadzonych na konferencji znaleźli się m.in. Elthon John i książe Harry. W "Świecie w powiększeniu" na temat spotkania i problematyki HIV/AIDS mówiła dr hab. n. med. Justyna Kowalska.
2018-07-24, 15:52
Posłuchaj
Świadomość społeczna dotycząca zagrożeń i przeciwdziałania zarażeniu wirusem HIV rośnie nieprzerwanie od wielu lat. Problem jest jednak daleki od rozwiązania. Wciąż nie udało się znaleźć skutecznego lekarstwa na tę chorobę, a pomimo starań aktywistów i pedagogów w takich regionach jak Azja Centralna czy Europa Wschodnia liczba zakażeń wciąż rośnie. Najbardziej narażoną grupą społeczną są młodzi mężczyźni.
- Najważniejszym problemem jest nadal epidemiologia, czyli brak możliwości zahamowania szerzenia się nowych zakażeń. Od wielu lat mamy dostępną bardzo skuteczną terapię, która chroni przed przeniesieniem zakażenia na osoby HIV ujemne czy przed zakażeniem dziecka przez matkę. Oczekiwalibyśmy, że nie będziemy obserwować nowych zakażeń. Mimo to w większości krajów Europy, nie tylko Europy Wschodniej, obserwujemy przynajmniej taką samą, a częstą wyższą liczbę nowych zakażeń - podkreśliła dr Justyna Kowalska.
Zdaniem lekarki winna jest często niedostateczna wiedza o możliwości bycia osobą zakażoną. - Nie wszyscy mają poczucie, że mieli kontakt czy ryzykowne zachowanie, które mogło narazić ich na zakażenie - dodała.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Piotr Pogorzelski.
Polskie Radio 24/rr
____________________
Data emisji: 23.07.2017
Godzina emisji: 19.45
REKLAMA