W Warszawie dyskutowano o celach i wkładzie Grupy V4 w europejskie bezpieczeństwo
W Collegium Politicum Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja poświęcona Grupie Wyszehradzkiej. Tematem przewodnim wydarzenia był wkład państw członkowskich w bezpieczeństwo europejskie, a także wspólne wyzwania i cele tych krajów. O przebiegu konferencji mówili w Polskim Radiu 24 jej uczestnicy.
2018-09-10, 21:12
Posłuchaj
Udział w konferencji wzięli nie tylko eksperci z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, ale również m.in. z Francji, Szwecji i Bliskiego Wschodu. – Nie chcemy być traktowani w Unii Europejskiej jak czarna owca. Mamy też pozytywną agendę – przekonywali uczestnicy wydarzenia. Jaki sens ma wspólnota czterech państw Europy Środkowej w dzisiejszej rzeczywistości? Jakie wyzwania stoją przed Grupą Wyszehradzką?
Radko Hokovský z czeskiego think tanku European Vaules odniósł się do jednego z podstawowych wyzwań dla państw Grupy V4, czyli polityki wobec Rosji. – Rzeczywiście ta kwestia należy do głównych zagadnień związanych z relacjami pomiędzy naszymi krajami. Rosja i zagrożenie z jej strony są różnie postrzegane przez kraje tworzące sojusz. Największe różnice na tej płaszczyźnie występują pomiędzy Polską i Węgrami. Mam jednak nadzieję, że wszyscy zrozumiemy racjonalne obawy Polski i to, jak groźna może być Rosja – zauważył ekspert.
Dużo uwagi w czasie konferencji poświęcono również zagadnieniom związanym z migracją i stanowisku Grupy Wyszehradzkiej, które wciąż zakłada ograniczenie tego zjawiska oraz sprzeciw wobec polityki przymusowej relokacji przybyszy spoza Europy.
– Musimy pamiętać, że imigracja to nie tylko wyzwanie, ale również szansa, także ekonomiczna. Jeśli przybywają do nas migranci, to musimy wiedzieć, kto to jest, jaka jest sytuacja kraju, z którego pochodzą i czy rzeczywiście są imigrantami, czy uchodźcami ekonomicznymi, a także czy mają powiązania z organizacjami terrorystycznymi. To wszystko można osiągnąć przez edukację sektora publicznego, a w drugiej kolejności przez edukację obywateli. Jeśli nie znamy migrantów i sytuacji w ich kraju, to nie mamy prawa, by ich oceniać – powiedział Viktor Marsai z węgierskiego Migration Resource Institute.
REKLAMA
Ponadto Krzysztof Kamiński, szef Warsaw Institute, mówił o tym, jak przełożyć rekomendacje i ustalenia eksperckie na poziom polityczny.
Audycję „Świat w Powiększeniu” prowadził Adrian Bąk.
Polskie Radio 24/db
--------------------------
REKLAMA
Data emisji: 10.09.2018
Godzina emisji: 19:47
REKLAMA