Stulecie łotewskiej niepodległości. Jaką pozycję zajmuje dziś Łotwa?
Łotysze świętują 100-lecie proklamacji niepodległości swojego państwa. W niedzielę w ryskiej katedrze odbyła się msza święta, a na uroczystym posiedzeniu zebrał się łotewski parlament. Przy tej okazji w magazynie "Świat w Powiększeniu" rozmowa o historii odrodzenia państwa łotewskiego, zagadnieniach związanych z sytuacją wewnętrzną, a także o znaczeniu geopolitycznym Łotwy.
2018-11-18, 21:37
Posłuchaj
W odzyskanie przez Łotwę niepodległości zaangażowana była również Polska. Kinga Raś z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych przypomniała, że przedstawiciele obu państw podpisali porozumienie, na mocy którego nasz kraj zaangażował się w walkę o niepodległość Łotwy.
– Droga do wolności nie była dla Łotyszów wcale taka łatwa. Najpierw okupacja niemiecka, potem obrona niepodległości przeciwko bolszewikom. Dla wszystkich państw bałtyckich byliśmy wzorem tego, jak walczyć o swoją suwerenność. Trzeba przyznać, że dziś dzięki temu Polska jest postrzegana przez mieszkańców tych krajów, jako bardzo ważny partner – podkreśliła ekspert.
Przy omawianiu sytuacji wewnętrznej Łotwy nie można pominąć kwestii mniejszości rosyjskojęzycznej. Na początku lat 90. Łotysze byli dość mocno krytykowani przez Europę Zachodnią za to, że w twardy sposób domagają się od ludności rosyjskojęzycznej nauki języka i poznania kultury łotewskiej, w przeciwnym razie grozili utrudnieniami przy wydawaniu paszportów.
– Dzisiaj restrykcje pod tym względem charakteryzują się zdecydowanie łagodniejszym wymiarem. Przedstawiciele mniejszości rosyjskojęzycznej mają również większą łatwość przy ubieganiu się o otrzymanie łotewskiego paszportu. Jednak linia podziałów społecznych i politycznych, która wybrzmiewa wokół tej grupy, jest współcześnie bardzo silna – dodała Kinga Raś.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Magazyn "Świat w Powiększeniu" prowadził Krzysztof Renik.
Polskie Radio 24/db
-----------------------------
REKLAMA
Data emisji: 18.11.2018
Godzina emisji: 19.47
REKLAMA