Andrzej Kassenberg: musimy działać na rzecz ograniczenia zmian klimatu

Jakie są główne postanowienia zakończonego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach? Co dalej z naszym środowiskiem? Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbował odpowiedzieć Andrzej Kassenberg, ekspert ds. klimatycznych.

2018-12-17, 21:35

Andrzej Kassenberg: musimy działać na rzecz ograniczenia zmian klimatu
Prezydent COP24, wiceminister środowiska Michał Kurtyka, sekretarz wykonawcza UNFCCC Patricia Espinosa i uczestnicy Szczytu Klimatycznego ONZ COP24 w Katowicach. Foto: PAP/Marek Zimny

Posłuchaj

17.12.18 Świat w powiększeniu. Andrzej Kassenberg o COP24
+
Dodaj do playlisty

Strony szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach przyjęły dokument końcowy konferencji COP24, tzw. Pakiet Katowicki. Dokument to "mapa drogowa" realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r. Przewodniczący COP24 Michał Kurtyka powiedział, że porozumienie jest "wielkim i historycznym sukcesem".

Powiązany Artykuł

JANEK SKARZYNSKI AFP East News 1200.jpg
Zobacz, co dokładnie ustalono podczas COP 24. Wiemy o co chodzi w Pakiecie katowickim

- Po szczycie klimatycznym w Paryżu w 2015 r. ważne było jak przygotować zasady ochrony środowiska i jak te decyzje wdrożyć w życie. Tam kluczowym aspektem było określenie o ile każdy z krajów może ograniczyć emisji gazów cieplarnianych - przypomniał Andrzej Kassenberg. Dodał, że następne szczyty są organizowane po to, aby sprawdzać, czy należycie to porozumienie jest realizowane. - Ten aspekt zasad katowickich udało się zrealizować, natomiast nie mamy zbyt dobrych wieści, co do kluczowych kwestii z punktu widzenia ochrony klimatu. Nie odniesiono się do głosów mówiących, że jak nie utrzymamy globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, to grożą nam katastrofy klimatyczne - zauważył ekspert.   

Andrzej Kassenberg powiedział również, że narzędzie w postaci handlu uprawnieniami do emisji zostało zablokowane przez Brazylię. - Skreślono ten punkt obrad i zostawiono go do 2019 r., czyli do COP25 - stwierdził gość programu.

Porozumienie paryskie z 2015 r., było pierwszą globalną umową klimatyczną, która zobowiązała wszystkich do działań na rzecz klimatu. Państwa zobowiązały się wówczas, że podejmą działania na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza - a w razie możliwości 1,5 stopnia Celsjusza - powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.

REKLAMA

Magazyn "Świat w Powiększeniu" prowadził Adrian Bąk.

Polskie Radio 24

---------------------------------

Data emisji: 17.12.2018

Godzina emisji: 19.47

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej