Rafał Ciastoń: Amerykanie prawdopodobnie wybiorą wschodnią flankę NATO na rozmieszczenie pocisków średniego zasięgu
- Amerykanie muszą nadrobić dystans do Rosji w zakresie pocisków samosterujących średniego zasięgu - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Ciastoń, ekspert Fundacji Pułaskiego
2019-06-26, 20:54
Posłuchaj
26.06.19 "Świat w powiększeniu". Rafał Ciastoń o spotkaniu NATO w kontekście traktatu o INF
Dodaj do playlisty
W Brukseli trwa spotkanie ministrów obrony krajów NATO. Politycy zastanawiają się nad reakcją Sojuszu na wycofanie się Rosji z traktatu INF. Chodzi o podpisaną, jeszcze w 1987 roku, umowę między Moskwą a Waszyngtonem o nierozmieszczaniu rakiet średniego zasięgu. Od kilku lat Amerykanie a potem także przedstawiciele NATO alarmowali, że Rosja, wbrew umowie, rozmieszcza takie pociski, również w rejonach sąsiadujących z Polską. Chodzi przede wszystkim o rakiety SSC-8. Jak argumentuje sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, stanowią one poważne zagrożenie dla Europy.
Powiązany Artykuł
NATO zamierza podjąć kroki wobec Rosji za złamanie traktatu INF
- Jeśli Amerykanie będą już posiadali podobne pociski i będą gotowi do ich rozmieszczenia, to Rosjanie i tak nie będą szli drogą, którą kiedyś kroczył Związek Radziecki. Nie będą próbowali odpowiadać jeden do jednego - stwierdził Rafał Ciastoń. Ekspert podkreślił również, że pociski samosterujące średniego zasięgu są w dużej mierze orężem politycznym. - Amerykanie będą musieli dla tych pocisków znaleźć jakieś lokalizacje i postawią oni prawdopodobne na kraje wschodniej flanki NATO. Jeżeli nie zostanie to jednak zaakceptowane przez wszystkie kraje członkowskie, to mogą się z tego zrodzić podziały wewnątrz Sojuszu - dodał.
Gość PR24 ocenił także, że w sprawie traktatu o INF NATO ograniczy się do deklaracji politycznych. - Państwa Sojuszu przekażą wsparcie dla Stanów Zjednoczonych i pokażą ewentualną gotowość do przyjęcia amerykańskich pocisków średniego zasięgu - komentował Rafał Ciastoń.
REKLAMA
Amerykanie zagrozili wcześniej, że jeśli Rosja nie zastosuje się do postanowień traktatu, to 2 sierpnia oni sami wycofają się z umowy. Z kolei dzisiaj wyższa izba rosyjskiego parlamentu przyjęła ustawę o wstrzymaniu udziału Rosji w układzie INF. Moskwa twierdzi, że to Amerykanie jako pierwsi dopuścili się pogwałcenia porozumienia.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycję prowadziła Magdalena Skajewska.
Polskie Radio 24/jp
REKLAMA
------------------------------------
Data emisji: 26.06.2019
Godzina emisji: 19.46
REKLAMA